Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft ilk çeyreği yükselişle kapattı

Microsoft, 2015 yılı 1. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde gelirlerini yüzde 6 artırmayı başardı.
- Advertisement -

Microsoft_kampusMicrosoft, kendi finansal takviminde 3. çeyrek olarak adlandırılan, 2015’in ilk 3 ayını kapsayan döneme ait finansal verileri açıkladı. Verilere göre, şirket 2015 yılının ilk 3 ayında 21.7 milyar dolarlık gelir elde etti. Şirketin brüt karı ise 14.6 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, karı yüzde 12 azalan şirketin gelirleri yüzde 6 oranında arttı.

Aynı dönemde Nokia’dan aldığı mobil cihaz bölümü bünyesinde 8.6 milyon adet Lumia telefon satan şirket, bu satışlardan 1.4 milyar dolarlık gelir elde etti. Lumia satışlarını bir önceki döneme göre yüzde 18 yükseltmeyi başaran Microsoft, Xbox tarafında ise Live servisinin kullanımının yüzde 30 arttığını açıkladı.

Office 365 kullanıcıları artıyor

Sonuçlardaki alt kırılımlara bakıldığında ise Office 365 kullanıcılarındaki yüzde 35 oranında yükseliş dikkat çekiyor. Bu segmentte 12.4 milyon kullanıcıya ulaşan şirketin yükselişte olan bir diğer alanı ise Surface oldu. Bu alanda yüzde 44’lük bir artış yakalayan Microsoft’un Surface geliri ise 713 milyon dolara ulaştı.

Microsoft’un bir diğer önemli alanı olan Bing ise arama motorları arasında güçleniyor. ABD’de yüzde 20.1’lik bir pazar payına sahip olan Bing üzerinden elde edilen reklam gelirlerinde yüzde 21’lik artış yakalandı.

Microsoft, bulutta güçleniyor

Açıklanan ticari satışlardan elde edilen gelirler ise yine aynı dönemde yüzde 5’lik artışla 12.8 milyar dolara çıkmış durumda. Burada Office 365, Azure ve Dynamics CRM Online ile elde edilen gelirin yüzde 106’lık yükselişle 6.3 milyar dolara çıkmış olması dikkat çekiyor.

Sunucu ürünleri ve servis gelirlerine bakıldığında ise yüzde 12’lik bir yükseliş göze çarpıyor. Windows Server, System Center Server ve SQL Server birlikteliğindeki artış ise yüzde 25’e ulaşıyor. Ancak aynı durumun ticari kullanım için sunulan Office ürünlerinde yaşanmadığı görülüyor. Office ürünleri ve servis gelirleri segmentine bakıldığında yüzde 2’lik bir düşüş sözkonusu. Microsoft, bu düşüşü Office 365 için uygulanan satış yöntemi değişikliğinin ve bulut çözümlerinin etkisi olarak yorumluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir