Microsoft, İtalyan şirketini satın aldı

1

Microsoft, yakın gelecekte nesnelerin interneti kavramının büyük önem kazanacağının farkında. Bu alandaki çalışmalarını güçlendirmek isteyen Microsoft şimdi küçük bir İtalyan şirketini alıp kendi bünyesine kattığını duyurdu.

Solair isimli İtalyan şirketi aslında bir veri analiz şirketi ancak uzmanlaştığı alan, minik internet nesneleri arasındaki veri akışını izlemek ve analiz etmek. Örneğin, İtalya’da çok popüler olan akıllı espresso makinelerinin oluşturduğu veriyi okuyan firma, makinelerin malzeme durumunu sürekli kontrol altında tutuyor ve malzemeler bitmeye yaklaştığında yeni malzeme siparişi verdiriyor.

Yazılım devi ise sadece evlerde kullanılan akıllı minik cihazların değil, fabrikalar, ofisler, alışveriş merkezleri, mağazalar gibi sosyal alanlarda kullanılacak akıllı cihazların yakın geleceğin pazarlama ve ticaret operasyonları için çok önemli olacağını ve bu cihazları kontrol etmenin çok önemli olacağını vurguluyor.

Microsoft ayrıca bulut servisi Azure’u da tüm bu akıllı minik cihazların bağlandığı ana platform haline dönüştürmek istiyor. Bir diğer deyişle, dünyadaki tüm akıllı cihazların, ihtiyacı olan tüm veriyi, depolamayı, uygulamaları Azure üzerinden sağlamasını hedefliyor. Yazılım devinin satın altığı Solair ise 2011 yılında kurulmuş bir yazılım şirketi ve şu anda 37 çalışanı bulunuyor. Solair’in CEO’su ve 37 çalışanı artık Microsoft’un çalışanları olacaklar.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>