Microsoft jet yakıtı biyorafinerisine yatırım yapıyor

0

Microsoft jet yakıtı

Havacılığı karbondan arındırmak amacıyla Microsoft jet yakıtı biyorafinerisine yatırım yapıyor. Bunun için 50 milyon dolar bütçe ayrıldı.

Microsoft jet yakıtı biyorafinerisi için 50 milyon dolar ayırdı

Microsoft’un Georgia’daki bir LanzaJet tesisine gelecek yıl etanolden jet yakıtı üretecek şekilde 50 milyon dolar yatırım yapacağı duyuruldu.

Havayolu endüstrisi, karbondan arındırılması en zor olanlardan biri olarak kabul ediliyor. Teknoloji devleri bu nedenle bu alana yönelik çözüm arayışındalar. Yatırım bankası Jefferies, geçen yıl yaptığı açıklamada, yenilenebilir havacılık yakıtının 2019’da yaklaşık 330 milyon ton olan mevcut küresel jet yakıtı talebinin yüzde 0,1’inden daha azını oluşturduğunu söyledi.

Hükümetler ve yatırımcılar, daha düşük karbon yayan jet yakıtı üretmeye yönelik teşvikleri artırmaya çalışıyor. Chicago merkezli LanzaJet, Freedom Pines Biyorafinerisinde saha mühendisliğini neredeyse tamamladığını ve atık bazlı da dahil olmak üzere sürdürülebilir etanolden yılda 10 milyon galon sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ve yenilenebilir dizel üretmeye başlamayı planladığını söyledi.

Petrol şirketleri, havayolları ve Suncor Energy, British Airways ve Shell gibi diğer petrol ticareti şirketleri de şirketi finanse ediyor.

Beyaz Saray geçen yıl, havayollarının karbon ayak izini düşürmeleri için çevresel gruplardan gelen baskıyla karşı karşıya kalması nedeniyle, 2030 yılına kadar havacılık emisyonlarını yüzde 20 azaltmak istediğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>