Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft kaş yapmaya çalışırken göz çıkardı

Microsoft sanal suç şebekeleri yerine sıradan vatandaşı vurdu.
- Advertisement -

Microsoft, korsan yazılım başta olmak üzere sanal suça karşı örgütlü mücadele yürüten teknoloji şirketlerinden biri olarak biliniyor. Ancak, şirket, geçtiğimiz günlerde kantarın topuzunu biraz kaçırınca, sıradan kullanıcılar da bu operasyon hedefleri arasına aldı ve ortaya milyonlarca mağdur çıktı.

Basına yansıyan habere göre Microsoft, sanal suçla mücadele çerçevesinde küçük bir internet şirketi ile onun 1.8 milyon müşterisinin webe erişimini engelledi. Olayın hukuksal boyutunun olması nedeniyle kamuoyuna çok fazla bilgi paylaşılmıyor. Sanal ortamda iyi ile kötüyü ayırt etmenin zorluğuna dikkat çeken gözlemciler, teknoloji şirketleri ile yasa uygulayıcıların işlerinin bir hayli zor olduğunu belirtiyor.

İyiyi kötüyü ayırmak zorlaştı

cloud_security

 

Microsoft, 30 Haziran tarihinde ABD’nin Nevada eyaletinde mahkemeye başvurarak, müşterilerine karşı kullanılan bir yazılımın durdurulmasını talep etmişti. Ancak bu talep, eyalette hukuk normları çerçevesinde iş yapan Vitalwerks Internet Solutions isimli şirket ve onun çok sayıdaki müşterisinin olumsuz etkilenmesine neden oldu. Zira sanal suç örgütü saldırılarını bu şirketin altyapısını kullanarak gerçekleştiriyordu.

Mahkeme başvurusunda Vitalwerks’i, kullanıcılarının bilgisayarlarına virüs bulaştırmakla açıkça suçlayan Microsoft, şirket altyapısının internete erişimini kapattırdı. Ancak, Microsoft, avukatları aracılığıyla dün yaptığı açıklamada olayların Vitalwerks’in bilgisi dışında geliştiğini kabul ederek bunun teknik bir hata olduğunu duyurdu. Ancak, müşterilerini koruma adına aşırı hassas davranan Microsoft’un Vitalwerks’e tazminat ödeyip ödemeyeceği bilinmiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir