Microsoft kendi yatırım şirketini kurdu

0

Teknoloji dünyasındaki küçük şirketlerin, yeni oluşumların ne zaman dev şirketlere dönüşeceği belli olmuyor. Gençlerin birbiriyle tanışıp flört etmesi için kurulan bir çöpçatan sitesi kısa süre sonra dev bir sosyal ağa evrilip Facebook olabiliyor, basit bir anlık mesajlaşma yazılımı on milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüşebiliyor. Microsoft şimdi bu gelişmelerden uzak kalmamak ve umut vadeden bu şirket ve ürünlerin ortağı olabilmek için kendi yatırım şirketini kuruyor.

Microsfot Ventures ismini alan şirket Microsoft içinde bir bölüm olarak çalışacak ve henüz erken aşamada bulunan startup’lara finansman sağlayacak.

Aslında Microsoft’un halihazırda Microsoft Ventures isminde bir departmanı bulunuyordu ancak bu oluşum startup şirketleri için bir “kuluçka” hizmeti veriyordu. O oluşum şimdi Microsoft Accelerator ismini alacak, Microsoft Ventures ise doğrudan şirketleri satın almak veya ortak olmakla uğraşacak.

Qualcomm’dan transfer

Microsoft Ventures’ın başkan yardımcısı Nagraj Kashyap, aynı zamanda Qualcomm’un benzer amaçla kurduğu Qualcomm’un Ventures’in başkan yardımcısıyken sene başında Microsoft’a transfer olmuştu.

Nagraj Kashyap, Microsoft’un daha önce de startup’lara yatırım yaptığını ancak bu yatırımların büyük oranda ticarileşmiş ve değer kazanmış ürünlere yapıldığının altını çiziyor. Yeni Microsoft Ventures ise henüz çok erken aşamada olan ve risk taşıyan startup’lara odaklanacak, böylece büyük potansiyel taşıyan önemli ürünleri, değerleri milyar dolarlara ulaşmadan Microsoft’un bayrağı altına almak mümkün olacak, Microsoft bu yatırımlarda riski göğüsleyecek ve ürünün başarıyla pazara çıkmasını ve değerlenmesini sağlayacak.

Microsoft 2007 yılında Facebook’a 250 milyon dolar yatırım yapmıştı ancak bu yatırım Facebook’un 15 milyar dolar toplam değere ulaştığı sırada gerçekleşmişti. Yeni kurulan şirket ise Facebook örneğinde olduğu gibi geleceği parlak startup’ları araştıracak ve henüz değerleri milyar dolarlara ulaşmadan keşfedip yatırım yapmayı amaçlayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>