Microsoft kripto para madenciliği patenti aldı

0

Microsoft kripto para madenciliği için yeni bir patent aldı. Microsoft’un aldığı bu patentin, önümüzdeki yıllarda kullanıma geçmesi bekleniyor.

Microsoft kirpto para madenciliği için çalışıyor

Koronavirüs salgını, kripto paraların ve dijital ödeme sistemlerin hayatımızda ne kadar önemli bir yer edindiğini bir kez daha ortaya koydu. Teknoloji devleri de bu nedenle kripto paralar ve dijital ödeme sistemlerine yönelik çalışmalarına daha fazla ağırlık veriyor.

Teknoloji sektörünün dev ismi Microsoft, kripto para madenciliği alanında bir süredir yenilikçi çalışmalarına devam etmekteydi. Microsoft son olarak, yeni bir kripto para madencilik sisteminin patentini aldı. Alınan bu patent, fiziksel aktivitelere göre kripto para kazanmaya dayanıyor.

Bilim kurgu filmleri andıran bu patentte, kullanıcılar koşu, yoga gibi çeşitli spor aktiviteleri yaparak çeşitli sensörler ve uygulamalar aracılığıyla ilgili aktivitelerin takip edilmesi hedefleniyor. Daha sonra kullanıcılar, aktivitelerine bağlı olarak kripto para kazanacaklar.

Microsoft aldığı bu yeni patentle ilgili olarak, devasa bilgisayar ağları yerine bedensel aktivitelerden gelen verilerin kullanılmasının daha yenilikçi bir olduğu belirtildi. Bu tip bir sistem kişisel veriler konusunda tartışmalara neden olsa da önümüzdeki yıllarda hayata geçmesi pek de sürpriz olmayacak diyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>