Microsoft LinkedIn’i nasıl kullanacak?

0

Microsoft’un 26,2 milyar dolar ödeyerek LinkedIn’i satın alması bu yılın en büyük sürprizi oldu. Yazılım devinin 100 milyar dolar nakite sahip olmasına rağmen LinkedIn’in ücretini ödemek için kredi kullanması da bu ani ve yüksek fiyatlı satın alma kararını açıklayan önemli bir veri. Finans uzmanlarına göre, ABD firmalarının hem Avrupa hem de ABD’de vergi daireleri tarafından sıkıştırılıyor olması nedeniyle, ellerindeki maddi gücün bir kısmını, değerli şirketlere yatırarak kazanımlarını korumaya çalıştıkları görünümü oluşuyor.

Microsoft, pek çok dev ABD şirketi gibi, şirketinin tüm kazancını verginin sıfır olduğu İrlanda’ya yönlendiriyor. Bu şekilde hiç vergi ödemeden tüm kazancını kasasına atıyor. Satın alma işlemi nedeniyle Microsoft’un 26 milyar doları ABD’ye sokmaya kalkışması halinde, maliyenin bu paranın %35’ine vergi kesmeye kalkışması mümkün. Dolayısıyla, Microsoft ABD’deki bu satın almanın tümü için kredi kullanarak hem cebindeki nakitin %35’ini kurtarıyor hem de kullandığı kredinin faiz giderlerini vergiden düşmek üzere kendi alacak hanesine yazıyor. İleride, kredi kullanmış olduğu finans kurumunu ABD dışındaki uzantılarıyla mahsuplaşarak ABD içindeki kredi borcunu sildirme ihtimali de bulunuyor. Böylece devlete %35 vergi ödemeden, 26 milyar dolarlık anlaşmayı cuzi bir faiz gideriyle kotarmış olacak, bir diğer deyişle, yurt dışında sakladığı 100 milyar doların dörtte birini devlete %35 vergi ödemek zorunda kalmadan ülkeye sokmuş olacak. Finansal açıdan bu alışverişin Microsoft’un elini rahatlattığı konuşuluyor.

microsoft

Peki, mevcut ürünleri ve kullandığı teknoloji açısından Microsoft ne kazanacak? LinkedIn’i kendi ürünleri içinde nasıl konumlandıracak ve bu ağı kendi ürünleri arasına nasıl entegre edecek?

Yazılım devinin yayınladığı açıklamalara göre, LinkedIn Office 365 uygulamaları ile entegre olacak. Bu da Office 365 içinde çalıştığımız dosyaları, LinkedIn hesabımızla, kontak listelerimizdeki iş arkadaşlarımızla, çalışma gruplarıyla paylaşabileceğimiz anlamına geliyor. Aynı şekilde LinkedIn Microsoft’un kurumsal odaklı yazılımlarının merkezine yerleşecek ve LinkedIn hesapları, kullanıcıların iş hayatını organize eden önemli bir portal haline dönüşecek. Tüm randevular, toplantılar, ajanda detayları LinkedIn üzerinden yürüyecek ve örneğin bir toplantı öncesinde, o toplantının konusu olan projeyle ilgili tüm belgeler, çalışmalar, klasörler Office 365 üzerinden kullanıcının hızlıca erişimine açılacak. Böylece toplantıya girmeden önce projenin son durumuna göz atmak mümkün olacak. Dahası, toplantınıza girmeden önce toplantıda bulunacak kişilerin özgeçmişi, yaptıkları işler, pozisyonları, eğitimleri gibi detaylar hakkında hızlıca bilgi almak artık çok kolaylaşacak hatta bu bilgileri dijital asistan Cortana kullanıcıya okuyacak: “X şirketinin pazarlama müdürü Y Bey ile saat 15’te toplantınız var. Y bey, İstanbul Üniversitesi işletme bölümünden 2007’de mezun olmuş. 2007-2010 yılları arasında Z şirketinde pazarlama asistanı olarak görev almış. İngilizce ve Almanca biliyor.” 

Ayrıca, LinkedIn kullanıcılarının istedikleri yetenekleri kazanmalarına yardımcı olan LinkedIn Learning hizmeti de Office yazılımlarına entegre edilecek. LinkedIn, e-öğrenme platformu Lynda.com’u kısa süre önce 1,5 milyar dolara satın alıp kendi servisine entegre etmişti. Böylece örneğin, PowerPoint’te bir tasarımın nasıl hazırlanabileceğini örğenmek için ilgili linke tıklayarak LinkedIn Learning içindeki derslere ulaşmak yeterli olacak.

Diğer bir deyişle, bu satın alma iş dünyasındaki alışkanlıklarda büyük değişimlerin yaşanmasına neden olabilir ancak Microsoft’un planladığı değişimleri hayata geçirmekte ve geliştirdiği yeni yöntemlerin kabul görmesini sağlamakta ne kadar başarılı olacağı da soru işareti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>