Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft Minecraft’ı neden satın aldı?

Microsoft yaptığı bir açıklama Minecraft oyununun üreticisi Mojang'ı 2,5 milyar dolar bedel ile satın aldığını duyurdu. Bunun sebebi ne olabilir?
- Advertisement -

Microsoft son yıllarda yaptığı satın almalar ile şaşkınlık yaratmaya devam ediyor. Büyük satın almalara şöyle bir bakacak olursak; önce 8,5 milyar dolar bedelle Skype’ı satın aldı. Akabinde 7,2 milyar dolar bedelle Nokia’nın cihaz bölümünü satın aldı. Son olarak gençler arasında oldukça popüler olan Minecraft oyununun sahibi olan Mojang’ı 2,5 milyar dolara satın aldı. Skype ve Nokia satın almasını çok konuştuk, şimdi Mojang (Minecraft) satın alması üzerinde konuşalım.

minecraft

Öncelikle; Minecraft Nedir?

Wikipedia sayfasından alıntı yapalım; Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanızı sağlayan 2 ve 3 boyutlu oynanabilen bir oyundur. Programın ilk sürümleri Markus “Notch” Persson tarafından yazılmıştır ve Notch’un kurduğu Mojang şirketi çatısı altında geliştirilmektedir. 16 Mayıs 2009’da yayınlandığı günden bu yapana PC, iOS, Mac OSX, Android, PS3 ve Xbox 360 için versiyonları çıkmıştır.

Yüz milyonlarca kişi tarafından oynanan oyunda oyuncular aklınıza gelebilecek her türlü şeyi (hatta bazı ülkeleri) bile inşa etmiş durumdalar.

minecraft-country

Microsoft Minecraft’ı neden satın aldı?

Microsoft çaresiz bir şekilde genç nesle ulaşmaya ve onları müşterisi haline getirmeye ihtiyaç duyuyor. Skype ve Nokia yatırımlarına rağmen gençlerin Windows tabanlı telefonlar ile ilgilenmediği bir gerçek ve Microsoft’un bu açığı kapatmak için yeni bir şeye ihtiyaç duyuyor.

Windows Mobile‘ın hâlâ ciddi bir uygulama problemi bulunuyor. Microsoft bu açıdan kasanın ağzını açıp milyonlarca dolar parayı uygulama geliştiricilere saçmaya devam etse de bir türlü istediği başarıyı yakalayamıyor. Üstelik Minecraft’ın henüz bir Windows Mobile versiyonu da bulunmuyor.

Minecraft şu anda pek çok farklı platformda zaten mevcut. Microsoft bu satın alma ile birlikte Sony PlayStation, Mac ve iOS cihazlarına girmenin yeni bir yolunu elde etmiş oldu. Microsoft Minecraft’ın yeni versiyonlarını bu platformlar için çıkartmayabilir. Bunu göreceğiz.

kid-playing-minecraft

Minecraft şu anda 7 dolar fiyatı ile iTunes Store üzerinde en popüler ikinci uygulama konumunda bulunuyor. Şu ana kadar tüm platformlarda 50 milyon adetten fazla satıldı ve bu yaygınlık Microsoft’un ilgisini çekiyor.

Minecraft asla sonu olmayan bir oyun. 8 yaşındaki çocuklardan yetişkinlere kadar pek çok hastası var. Minecraft için dijital dünyanın Lego’su diyebiliriz.

LEGO-Minecraft

Gerçek dünyada Lego ve Minecraft işbirliği kuruyor. Gerçek Lego parçaları ile yaptıklarınızı Minecraft dünyasına taşımak veya tersi bir durum çocukların aklını başından alan yeni bir pazar oluşturuyor.

Minecraft oyuncuları oyunlarına akıl almaz ölçüde fanatik şekilde bağlılar. Bu Microsoft’un bu güne kadar elde edemediği bir başarı. Haliyle karşısında Apple gibi bir rakip varken Microsoft bu fırsatı kaçırmak istememiş olabilir.

İşin doğrusu Minecraft bir oyundan çok bir yaşam şekli olarak değerlendirilebilir. Oyuncular bir şeyler inşa ettikten sonra oyunu bırakmıyorlar. İnşa etmeye devam ediyorlar. Oyun her geçen saniye daha da büyüyor.

want-play-more-minecraft-teacher-will-show-your-parents-its-education

Minecraft’ı sadece oyuncular değil eğitim kurumları da seviyor. Google’ın Chromebook ile okullara girme stratejisi karşısında artık Microsoft’un elinde bir koz olacak.

Üstelik aileler çocuklarının Minecraft oynamasına kızmıyor tam aksine destekliyorlar zira çocuklarının yeteneklerini geliştirdiğine dair olumlu bir algı bulunuyor.

Microsoft’un Minecraft’ın başarısını devam ettirmesi için yapması gereken hiç bir şey yok. Zaten kendi kendine büyüyen bir işi sahiplenmiş olacak.

İşin doğrusu Microsoft için 2,5 milyar dolar para değil. Microsoft’un kasasında 85 milyar dolar nakit var ve Microsoft dilediği firmayı satın almaya devam edebilir. Zaten yaklaşık iki yıl önce Minecraft’ın programcısı kendisine 2 milyar dolar verecek herkese şirketini satacağını söylemişti. Microsoft’un bu kararı alması için gereğinden fazla zaman kaybettiğini bile söyleyebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

  1. 80-90ların heyecanını aramak kanımca eskinin popülaritesine kavuşma arzusundan başkası olamaz. Fakat unutulan bir husus var. Şimdinin çocukları ‘HD versiyon’. Bana şarkı yarışmalarından beklenen ilgiyi hatırlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir