Microsoft Nokia markasını Foxconn’a sattı

0

Microsoft’un, elinde bulunan Nokia (Feature Phone/düşük fiyatlı low end telefonlar) markasını, Çin’in en büyük telefon üreticisi Foxconn’a sattığı açıklandı. 350 milyon dolarlık alışverişin içinde Microsoft’un elinde bulunan 4500 kişi çalıştıran telefon fabrikası da dahil olacak. Anlaşmayla birlikte Microsoft artık Nokia markasını kullanarak telefon üretemeyecek. Bu hak artık tamamen Foxconn’un elinde olacak. Foxconn aynı zamanda Apple için iPhone üreten taşeron üretici olarak da tanınıyor.

Microsoft’un Nokia’nın mobil telefon departmanını satın alması teknoloji dünyasında büyük sansasyona yol açmıştı. O güne kadar Windows telefonları üreten firmalara işletim sistemi sağlayarak destek olan Microsoft artık doğrudan telefon üreticisi olarak ortaklarına karşı rakibe dönüşmüş, bu da piyasada büyük rahatsızlık yaratmıştı. Microsoft telefon üreticilerinin “gönlünü almak” ve yeniden Windows telefonları üretmeye başlamalarını sağlamak için birçok üreticiye yüzlerce milyon dolara varan “teşvik primi” ödemek zorunda kalmıştı.

Ancak Microsoft’un tüm çabalarına rağmen, firma telefon piyasasında tutunamadı. Düşük fiyatlı Nokia modelleri de, high-end Lumia modelleri de son derece hayal kırıklığı yaratan çok düşük satış rakamlarında kaldı.

Yeni satışın ardından Microsoft artık düşük fiyatlı, düşük özellikli telefonlarla artık uğraşmayacak ve sadece yüksek seviye telefonları geliştirmek için çalışacak. Söylentilere göre Microsoft’un bu yıl içinde yüksek seviye bir Lumia çıkarması bekleniyor. Önümüzdeki sene ise yine kendi markası olan Surface Phone’u piyasaya süreceği düşünülüyor.

Microsoft’un büyük pişmanlığı

Microsoft’un telefon pazarındaki büyük düşüşü, bu alana odaklanmayı seçmeyen Satya Nadella’nın yönetiminde daha da belirgenleşti. Önceki yıl 8.6 milyon Lumia satan Microsoft, geçen yıl sadece 2.3 milyon adet telefon satabildi ancak bu düşüş bekleniyordu zira Microsoft yöneticileri basın toplantılarında, ucuz telefon işine girmelerinin büyük hata olduğunu ve yeni yıldaki odak noktalarının telefon olmayacağını vurguluyorlardı.

Şirketin şimdi “uğraşmaya değecek” oranda kar bırakan, yüksek fiyatlı, yüksek kaliteli telefonlara odaklanması bekleniyor. Nokia markasının Foxconn’a satışı da bunun en büyük işareti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>