Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft, OpenAI rakibi Mistral ile ortaklık kurdu!

Yapay zeka şirketi Mistral, kurumsal müşteriler için geliştirdiği Mistral Large modelini ve Microsoft ile yeni ortaklığını duyurdu.

Fransa merkezli yapay zeka şirketi Mistral, kurumsal dünyaya yönelik en güçlü modeli olan Mistral Large’ı geliştirdiğini ve Microsoft ile stratejik bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu iş birliği kapsamında, Mistral’in tüm açık ve ticari modelleri, Microsoft’un bulut platformu Azure üzerinde kullanıma sunulacak. Mistral, bu anlaşma ile birlikte ticari dil modellerini Azure’da sunan ikinci şirket olacak.

Microsoft OpenAI rakibi Mistral yaptığı Anlaşma sayesinde, Azure kullanıcıları Mistral’in modellerine mevcut kredileriyle kolayca erişebilecek ve bunları kendi projelerinde sorunsuz bir şekilde kullanabilecek. Mistral ayrıca, Azure üzerinden gelen müşterilere doğrudan destek ekibine erişim sağlayacak.

- Advertisement -
Microsoft OpenAI rakibi Mistral

Microsoft, Mistral ile olan bu ortaklığın bir parçası olarak 15 milyon euro yatırım yapacak. Yapılan yatırımın Mistral’in değerlemesini etkilemeyeceği ve bir sonraki yatırım turunda öz sermayeye dönüşeceği belirtiliyor. Microsoft’un Mistral AI’daki hissesi ise bir sonraki yatırım turunun değerlemesine bağlı olarak belirlenecek.

Mistral, bugünden itibaren kullanıma sunulan Microsoft OpenAI rakibi Mistral Large ile dikkat çekiyor. Bu model, metin anlama, dönüştürme ve kod oluşturma gibi karmaşık çok dilli görevleri başarıyla yerine getirebilen bir metin oluşturma modeli olarak öne çıkıyor. Mistral Large, İngilizce’nin yanı sıra Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca gibi dilleri anadil akıcılığıyla anlayabiliyor.

Bu stratejik iş birliği ve yeni modelle birlikte, Mistral ve Microsoft’un yapay zeka alanındaki etkileşimi daha da güçlenecek gibi görünüyor. Şirketlerin bu ortaklığıyla birlikte, endüstri lideri çözümler geliştirme ve kullanıcılara daha geniş bir dil yelpazesi sunma hedefleri güçleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir