Microsoft, Paint’in fişini çekti

0

Windows’un içinde standart olarak gelen çizim programı Windows Paint’in sonu geldi. Yazılım devi, Windows 10 içinde yer almayacak veya daha fazla geliştirilmeyecek olan yazılımlar listesine Paint’in adını da aldı.

Windows 10 Fall Creators Update içinde yer alan liste, geliştiricilerin kendilerini Windows 10’daki yeniliklere hazırlaması için bir uyarı niteliği taşıyor.

1985 yılından beri Windows’un parçası olan Paint, artık gelişmiş imaj düzenleme yazılımlarına kolayca erişim sağlanması nedeniyle Windows’un en az kullanılan bileşenlerinden birine dönüşmüştü.

Microsoft, Paint’e son vermekle beraber, özellikle Hololens gibi artırılmış gerçeklik gözlüklerini hedef alan Paint 3D’yi geliştirmeye devam edecek. Öte yandan, Paint’in Facebook sayfasında 700 bin takipçisi bulunuyor ve bu basit çizim programı, çok hızlı ve basit presentasyonlar hazırlamak için alternatif bir uygulama olarak kullanıldığı için özellikle ödev hazırlayan öğrenciler ve şirket içi basit duyurular hazırlamak isteyen ofis çalışanları sosyal medyada bu karara tepki gösterdiler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>