Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft PowerPoint’i gömüyor mu?

Prezi’nin inanılmaz yükselişi sonunda Microsoft’u aksiyon almaya itti.

En son ne zaman 30 yaşının altındaki bir kişinin sunum yaparken Prezi yerine PowerPoint sunumu açtığını hatırlamıyoruz bile. Microsoft bu durumu yeni sunum uygulaması Microsoft Sway ile bozmayı umuyor.

Sway fotoğrafları, videoları ve belgeleri bilgisayarınızdan, Facebook’tan Youtube’dan, Twitter’dan veya bulut deponuzdan sürükleyip bırakmaya imkan tanıyor. Bir web tarayıcısı veya telefonunuz için olan bir uygulama yardımıyla çalışırken sunumlarınız internet üzerinde depolanıyor.

- Advertisement -

Microsoft Sway’i Ekim ayında duyurmuştu. Pazartesi günü ise aralarında bizim de bulunduğumuz çeşitli gazetecilere deneme sürümü davetiyeleri yolladı.

Sway’i bir süre kurcaladıktan sonra söyleyebiliriz ki kullanımını dikkat çekici bir biçimde kolay.

Yeni bir tasarım, arka plan ve font seçmenize yarayan “change my mood” gibi güzel özellikleri mevcut. Ek olarak “remix” butonu tüm bunları sizin yerinize yapabiliyor (Google’ın “kendimi şanslı hissediyorum” butonuna biraz benziyor)

Demo süresince “Vay! Bunu kimse daha önce yapmamıştı!” diyebileceğimiz hiçbir şey görmedik.

Ancak belirtmek gerekirse, Prezi yaptığı açıklamada Fortune 500 şirketlerinin yüzde 80’iyle beraber 50 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor. Bu yüzlerini PowerPoint’ten çeviren inanılmaz sayıda çok insan demek.

Microsoft’un Prezi’ye kolay kullanım sunan bir alternatif üretmesi gerkiyor ve Sway bu tanıma uyuyor.

Fakat Sway hakkındaki belki de en önemli şey onun aslında CEO Satya Nadella’nın yeni görevi olan “verimliliğin yeniden keşfi”ne hizmet eden birkaç yeni uygulamanın bir parçası olması.

Sway:

– Bu ayın başında yayınlanan ve iki farklı dil arasındaki Skype konuşmalarını gerçek zamanda tercüme edecek olan Skype Translator,

– Eylül ayında yayına çıkan ve belgeleriniz, takviminiz ve kişilerinize gömülü tüm önemli şeyleri bulmanıza yarayan bir Office 365 aracı olan Delve,

– Office 365 müşterileri için bir bulut servisi eklentisi olan Power Q&A,

– Microsoft’un Siri’ye cevabı olup şu anda Windows Phone’larda bulunan ve kaynaklara göre de Windows 10’da bir masaüstü uygulaması olarak bulunacak olan Cortana gibi uygulamalara katılıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir