Microsoft sağlık alanına yatırım yaptı

0

Microsoft sağlık

Microsoft sağlık alanında yeni bir yapay zeka girişimine yatırım yapıyor. Microsoft’un bu girişim için 40 milyon dolarlık yatırımda bulunduğu belirtiliyor.

Microsoft sağlık alanında yapay zekaya yapıyor

Son dönemde yenilikçi alanlardaki girişimlerini sürdüren Microsoft, bu alanlarda yapay zekanın uygulanmasına yönelik adımlar atıyor. Microsoft özellikle, yaşam kalitesinin artmasını sağlayacak sağlık girişimlerine destek oluyor.

Microsoft’un bu amaçla yatırım yaptığı son şirketlerden biri de AI for Health isimli bir program oldu. Microsoft’un AI for Health programına 40 milyon dolarlık yatırımda bulunduğu belirtiliyor.

İnsanların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bu program, beş yıllık bir plana sahip. Beş yıllık planlama kapsamında tedaviler, hastalık teşhisleri gibi işlemlerde yapay zekadan faydalanılacak. Yapay zekanın, bu konularda sağlık personellerine önemli kolaylıklar sağlayacağı da belirtiliyor.

Günümüzde yapay zeka üzerine çalışan araştırmacıların yalnızca yüzde 3’lük kısmının sağlık kurumlarıyla iş birliği halinde olduğu da düşünüldüğünde, Microsoft’un bu konuda farkındalık oluşturacağını söyleyebiliriz. Yapay zekanın sağlık alanında kullanımıyla sağlık personellerin teşhis sürecinin daha kolay gelmesi hedefleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>