Microsoft ve Salesforce LinkedIn yüzünden birbirine girdi

1

Salesforce, elindeki tüm hukuki ve ekonomik güçler ile Microsoft’un LinkedIn’i satın almasını engellemeye çalışıyor. Bunun için özellikle regülatörlere çok ciddi baskı var.

Microsoft’un CLO’su (Chief Legal Officer) Brad Smith ise e-posta ile yaptığı bir açılamada Microsoft’un bir fiyat yükseltme savaşına hazır olduğu ve yaptığı satın almanın tamamen yasal olduğunu belirtti. Microsoft bu satın alma ile birlikte özellikle bulut CRM piyasasında lider olan Salesforce’unen büyük rakibi olmaya hazırlanıyor.

Salesforce bulabildiği tüm regülatörler ile konuşup, Microsoft’un LinkedIn’i satın almasının kötü bir fikir olduğu konusunda ikna etmeye çalışıyor. Ancak regülatörler nadiren bu şekildeki öneriler karşısında satın almayı durduruyorlar. Hele Microsoft’un doğrudan bir rakibini satın almıyor olması, kanunen yapılacak bir şey olmadığını gösteriyor. Ayrıca bu satın alma ABD ve Kanada’da çoktan onaylandı bile.

Ancak regülatörler zaman zaman anlaşmaya şartlar eklemek konusunda ikna edilebiliyorlar. Özellikle Avrupa Birliği regülatörlerinin bu yönde bir karar verip, Microsoft’un LinkedIn verilerine diğer rakiplerin erişimini engellememesi beklentisi hakim.

LinkedIn’in verileri, soğuk satış yapmak için adaylar bulma konusunda çoğu satış temsilcisinin can damarı. Eğer Salesforce müşterileri bir şekilde LinkedIn verilerinden mahrum bırakılırsa ve bunun eyrine Microsoft’un CRM müşterileri bu verilerden sınırsız yararlanırsa, hem Salesforce hem de Salesforce müşterileri çok büyük darbe alır.

Salesforce’un CLO’su Burke Norton regülatörlere gönderdiği bir e-postada, “LinkedIn’in 200 ülkedeki 450 milyondan fazla profesyonelin verilerine sahip olursa Microsoft, rakiplerini bu veri havuzundan mahrum bırakıp adaletsiz bir rekabet avantajı yaratabilir” diyor.

Norton’ın açıklamasının yanında Salesforce CEO’su Marc Benioff ise tweet atıp, Microsoft’un buluttan sorumlu yöneticisi Scott Guthrie’nin Deutsche Bank Teknoloji Konferansı sırasında Microsoft’un rakiplerini LinkedIn verilerinden mahrum bırakacağını açıkladığını söylüyor. Ancak konferansı takip edenler çok iyi biliyorlar ki, Guthrie yalnızca LinkedIn verilerinin Microsoft’a nasıl entegre edileceğini anlattı ve rakipleri mahrum bırakma konusu hakkında hiçbir şey söylemedi. Bu durumda koskoca Salesforce CEO’su’nun yalan söyledi demeğe dilimiz varmıyor, ama gerçekleri kendi işine geldiği gibi yorumladığı kesin.

Bütün bu lobi çalışmaları doğal olarak hiçbir işe de yaramayabilir. Örneğin Microsoft’un Skype’ı satın alması sırasında ve satın almanın ardından Cisco, regülatörler ile yıllarca konuştu. Cisco’nun istediği Skype teknolojisinin Cisco’nun video konferans ürünleri ile uyumlu çalışması için herkese açılmasıydı. Regülatörler kıllarını bile kıpırdatmadılar.

Bütün bunlar olurken Salesforce bir yandan da başka silahlarını konuşturuyor. Facebook’un eski CTO’su Bret Taylor tarafından kurulan Quip adındaki Microsoft Office ile rekabet eden şirketi sarın aldı. Office, Microsoft’un ana gelir kaynağı. Salesforce Quip’i kendi ürünlerine entegre edip doğrudan kurumsal işletmelere satmak istiyor. Bunun için de kendi devasa satış ekibini kullanacak.

Ezelden beridir geleneksel olarak rakip olan Microsoft ve Salesforce arasında kısa bir dönem dostluk da olmuştu. Microsoft Salesforce’un ürünlerini Office 365 ile entegre etmişti. Microsoft CEO’su Satya Nadella Salesforce’un yıllık teknoloji konferansına konuşmacı olarak katılmıştı. Bir noktada Nadella Salesforce’u satın almaya bile çalışmıştı.

Yorumlar

  1. Avatar

    ikisine de kayyum atayın bitsin dava :))))

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>