Microsoft sohbet botu marka haline geliyor

0

Microsoft sohbet botu

Microsoft sohbet botu Xiaoice, artık yeni bir marka haline geliyor. Çin için geliştirilen bu bot, küresel marka olma yolunda gidiyor.

Microsoft sohbet botu: Xiaoice

Microsoft, yaklaşık 5 yıl önce Çin ve çevre ülkeleri için bir sohbet botu geliştirmişti. Yeni dönemde Microsoft, Xiaoice isimli bu bot için büyüme çalışmaları planlıyor.

Son verilere göre Xiaoice, Microsoft’un da beklentilerinin ötesine geçerek 600 milyon kullanıcıya ve 450 milyon 3. Taraf akıllı cihaza ulaşmış durumda. Büyük bir kitle tarafından sevilen bu sohbet botu için Microsoft, kullanıcı kitlesini büyütmenin yeni yollarını arıyor.

Microsoft, Japonya ve Endonezya’da da büyük bir başarı yakalayan Xiaoice’i yeni bir marka haline getirmek istiyor. Bunun için önemli bir pazarlama stratejisi izleyen Microsoft, sohbet botunu Japonya’da Rinna ismiyle kullanmaya devam edecek.

Ancak Çin yönetimi Xiaoice’in bu denli büyümesinden bir hayli rahatsız durumda. Özellikle yerel uygulamaların da önüne geçmiş olması nedeniyle, Tencent^’in sahip olduğu QQ uygulaması Xiaoice desteğine son vermişti. Dolayısıyla Microsoft’un yeni marka yolunda, ülkelerin engelleyici stratejileriyle de baş etmesi gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>