Microsoft su altı veri merkezi geliştiriyor

0

Microsoft su altı veri merkezi

Veri merkezlerinde yaşanan en büyük sorunlardan biri, yüksek güçlü donanımlar nedeniyle ortaya çıkan yüksek ısı. Microsoft su altı veri merkezi projesiyle bunun önüne geçmeyi hedefliyor.

Microsoft su altı veri merkezi ağı genişliyor

Su altı veri merkezleri konusu aslında çok da yeni değil. Microsoft, bu veri merkezleri için geliştirme çalışmalarına artık hız vermiş durumda.

Microsoft Project Natick ismiyle piyasada duyurulan su altı veri merkezleri projesinde Microsoft önemli gelişmeler kaydetti. Hatta önümüzdeki dönemde, bir bölgeye hizmet eden Azure altyapısının tüm grubu, artık su altında hizmet vermeye devam edebilecek.

İlk olarak 2 yıl önce İskoçya’da başlanan ve 105 gün boyunca su altında kalma denemelerinin yapıldığı projede, Project Natick Gen 3 aşamasına gelinmiş durumda. Su altı veri merkezlerindeki internet gecikmelerinin önüne geçmeyi ve proje maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen Microsoft, Project Natick Gen 3 ile buna bir adım daha yaklaştı.

Artık su altı veri merkezindeki maliyeti gösteren PUE değeri 1.07 gibi çok düşük bir değere geldi. Ayrıca soğutma maliyetlerinde kWh başına 4.8 litre gibi çok düşük bir miktara da ulaşılmış durumda.

Teknik olarak ve maliyet açısından önemli bir başarıya imza atan Microsoft bu veri merkezlerini daha da iyi hale getirmeyi istiyor. Özellikle su altında çok fazla müdahale imkanı bulunmaması nedeniyle, Microsoft veri merkezlerini en az arıza çıkaracak şekilde iyileştirmeyi hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>