Microsoft servislerindeki terörizm içeriklerini takip edip temizleyecek

1

Terör örgütlerinin interneti özgürce kullanabilmeleri, kendilerine militan ve taraftar toplayabilmek için propaganda yapabilmeleri veya bombalama gibi eylemler için gerekli haberleşmeyi internet üzerinden rahatça gerçekleştirebilmeleri dünya çapında bir sorun. ABD de güvenlik kurumları, Facebook, Twitter gibi sosyal medya servislerini terör organizasyolarına karşı mücadelede ortak hareket etmeleri için sıkıştırırken Microsoft da terör propagandasına karşı kendi politkasını açıkladı.

Yazılım devinin blogunda yayınladığı yeni politikasına göre şirket artık tüm online hizmetlerini dikkatle tarayacak ve terör örgütleriyle ilintili hesapları servislerinden banlayacak. Online servislerinde terör propagandası içeren yayınları kaldıracak, Xbox Live, Outlook kullanıcı versiyonu ve doküman paylaşım servisi Docs dahil olmak üzere Microsoft’un tüm servisleri bu yeni politika ile taranacak.

Bing servisi içinde de terör propagandası yapan siteler arama sonuçlarında çıkmayacak. Ancak bunun için devlet yetkililerinin Microsoft’a başvurarak ilgili web sitesinin terörle bağlantısı olduğunu bildirmesi gerekecek. Yani Microsoft yargılama yapmayacak.

Firma, Docs gibi servislerinde yer alan içeriği ise, Birleşmiş Milletler’in belirlediği terörizm listesi ışığında değerlendirecek ve bu listede yer alan örgütlerle ve aksiyonlarla bağlantılı içerik ve hesapları kaldıracak. Şirket ayrıca özel bir web sayfasını da yayına alacak ve bu sayfadan kullanıcılar, rastladığı terörist içeriklere dair şikayette bulunabilecek. Firma şikayet edilen içeriği inceleyecek ve şikayeti haklı bulursa içeriği kaldıracak. Yazılım devi ayrıca bu tür içerikleri, terörizmle bağlantısı bilinen görselleri, videoları otomatik olarak bulacak özel bir tarayıcı teknolojisinin geliştirilmesi amacıyla çalışma da yapıyor. Yani, örneğin bir terörist örgütün liderinin fotoğrafı bilindiğinde o kişiye ait tüm fotoğrafları ve hatta çizimleri tespit edip bulabilmek ve böylece örgütün propagandalarını engellemek mümkün olacak.

Yorumlar

  1. türkiyede bu konuda kendisini geliştirmesi lazım, her türlü saldırıyı öncen bilebilir durumu gelmesi lazım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>