Microsoft trilyon dolara koşuyor

0

Apple, Şubat 2015’te 700 milyar dolarlık toplam değere ulaşarak tarihte bir rekor kırmıştı. Ancak bu fazla uzun sürmedi ve Apple hisselerindeki düşüşle beraber, şirketin değeri de 615 milyar dolara indi.

Şimdi piyasa uzmanları, dünyada 1 trilyon dolarlık değere ulaşabilecek şirketin Microsoft olabileceğini düşünüyorlar.

Bu öngörüde, 2020’de 700 milyon kullanıcıya sahip olacak LinkedIn’i satın alan Microsoft’un LinkedIn’in sağladığı dinamizmle değerini arttıracağı beklentisi var.

Kullanıcı başına 60 dolar ödeyerek LinkedIn’i satın alan Microsoft, rakipleri arasında en avantajlı durumda olan şirket olarak görülüyor.

Bir kullanıcının Facebook’a maliyeti 218 dolar. Dolayısıyla, Microsoft büyüme konusunda çok daha avantajlı görünüyor.

Şirket değerleri bugün şu şekilde sıralanıyor:
Apple $617 Milyar
Alphabet $548 Milyar
Microsoft $492 Milyar
Amazon $359 Milyar
Facebook $333 Milyar

Bu liste içinde, hisse değerlerini katlayarak 1 trilyon dolara ilk ulaşacak şirket olarak Microsoft gösteriliyor. Apple, donanıma bağlı bir şirket olduğu için yeni donanımlar geliştirmesi ve bunları pazarlaması, Microsoft kadar kolay değil. Microsoft tamamen yazılıma odaklı yapısıyla, yeni ürünler geliştirmek konusunda çok daha esnek bir şirket.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>