Microsoft ve Oracle, Microsoft Azure ve Oracle Bulut’u birbirine bağlıyor

0

Artık işletmeler, analitik ve yapay zekâ gibi Azure servislerini, Kendi Kendini Yöneten Veritabanı gibi Oracle Bulut servislerine  bağlayabilecek

Microsoft ve Oracle, müşterilerinin görevleri açısından kritik olan kurumsal iş yüklerini Microsoft Azure ve Oracle Bulut arasında taşıyabilmelerine ve çalıştırabilmelerine imkan sağlayan ve birlikte çalışabilen bulut ortaklığı kurduklarını duyurdu. Müşterilerin iş yüklerinin bir kısmını Azure’da ve aynı iş yükünün bir diğer kısmını ise Oracle Bulut’ta çalıştırabilmelerine imkân sağlayan bu ortaklık ile her iki bulut ortamının özelliklerinden faydalanılabilecek. 

İki bulutun bir araya gelmesiyle neler yapılabiliyor?

Azure ve Oracle Bulut’un birlikte çalışabilen ağ ve kimlik yönetimi ile bağlanması, ortamların taşınması sürecini de sorunsuz hale getiriyor. Bu ortaklık iki bulut arasında doğrudan, hızlı ve güvenli bir ağ bağlantısı sağlarken işletmelerin bu iki şirketten beklediği müşteri hizmetleri ve desteğini de almaya devam etmelerine imkan sunuyor. Oracle yazılımlarını Oracle Bulut ve Microsoft yazılımlarını da Azure üzerinde çalıştıran müşteriler için sunduğu birlikte çalışabilirlik özelliğine ek olarak bu ortaklık sayesinde Oracle E-İş Yönetim Sistemi veya Oracle JD Edwards ürünlerinin Azure üzerinde çalıştırılması veya Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nın Oracle Bulut’taki Exadata altyapısı üzerinde çalıştırılması gibi yeni senaryolar da geliştirilebiliyor.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Microsoft Bulut ve Yapay Zeka Bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Guthrie. “Fortune 500 listesindeki şirketlerin yüzde 95’ten fazlasının kullandığı Azure olarak her zaman öncelikli olarak müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuğuna yardımcı olmaya odaklandık” diyor. Oracle Bulut Altyapısından Sorumlu Başkan Yardımcısı Don Johnson ise “Oracle ve Microsoft on yıllardır kurumsal müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu ortaklık ile ortak müşterilerimiz sahip oldukları uygulamaların tamamını herhangi bir şeyi yeniden yapılandırma gereği duymadan ve bugüne dek yapmış oldukları büyük çaplı yatırımları da aynen muhafaza ederek buluta taşıyabilirler” değerlendirmesini yapıyor. 

Ortaklık neler getiriyor?

Bu genişletilmiş ortaklık sayesinde şirketler artık bir dizi yeni imkânı da kullanıma sunuyor:

  • Azure ve Oracle Bulut’u sorunsuz bir şekilde birbirlerine bağlayarak müşterilerin tesislerindeki veri merkezlerini her iki buluta da taşıyabilmelerine imkan sağlama. Bu doğrudan bağlantı, bugünden itibaren Ashburn’de (Kuzey Amerika) ve Azure Doğu ABD’de kullanıma sunulmuş olup yakın gelecekte başka bölgeleri de kapsayacak şekilde genişletilecek.
  • Azure ve Oracle Bulut’taki kaynakları yönetmek amacıyla tek bir şifreyle oturum açma ve otomatik kullanıcı karşılama özellikleri sayesinde yekpare kimlik ve erişim yönetimi. Ayrıca bugünden itibaren Oracle uygulamaları, kimlik sağlayıcı olarak ve şartlı erişim için Azure Active Directory’yi de kullanabilecek.
  • Oracle Bulut’ta kurulu Oracle veritabanları ile (RAC, Exadata, Kendi Kendini Yöneten Veritabanı) özel uygulamaların ve kullanıma hazır Oracle uygulamalarının (JD Edwards EnterpriseOne, E-İş Yönetim Sistemi, PeopleSoft, Oracle Perakende, Hyperion) Azure üzerinde kurulabilmesi için destek. Aynı Oracle uygulamaları ayrıca Oracle Bulut’taki Oracle veritabanları ile Azure’da çalışmak üzere de onaylanacak.
  • BT kuruluşlarının bu yeni özellikleri kurmalarına yardımcı olurken var olan müşteri destek ilişkileri ve süreçlerinden de faydalanmalarına imkan sağlayan, işbirliğine dayalı bir destek modeli.
  • Oracle Veritabanı, aralarında Windows Server ve Oracle Linux’un da bulunduğu çeşitli işletim sistemleri üzerindeki Azure bünyesinde çalışmak üzere onaylanmaya devam edecek. 

 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>