Microsoft Wand Labs’ı satın aldı

0

Microsoft, bugünlerde alışverişe çıkmış gibi görünüyor. Ardı ardında, yeni şirket satın almaları duyuruları yapmaya başladı. 26,2 milyar dolar ile kendi tarihinin en büyük satın alması olan LinkedIn’i satın aldığını duyurmasının üzerinden bir hafta geçmemişti ki, şimdi de yeni bir mesajlaşma yazılımı olan Wand Labs’ı satın aldığını duyurdu.

Wand Labs, üç yaşında bir mesajlaşma yazılımı. Microsoft, satın almadaki amacını, “Conversation as a Platform” stratejisine uygun olarak girişimlerini hızlandırmak olarak tanımlıyor. Şirketin burada vurgulamak istediği detay, sohbetlerin içine yapay zekayı entegre edebilmek. Böylece Cortana içine entegre edilecek yapay zekalı botlarla sohbet etmek ve üçüncü parti servisleri mesaj platformu üzerinden kullanmak mümkün olacak.

Microsoft böylece Google ve Facebook’un planlarına rakip çıkarmış bulundu. Google ve Facebook da aynı amaçla çalışmalar yürütüyordu, hatta Facebook Messenger üzerinde çoktandır bazı botların çalışmasına izin veriyor ve kullanıcıların ilgili firmaya Messenger üzerinden mesaj atarak çiçek göndermesini, taksi çağırmasını veya pizza sipariş etmesini sağlıyor.

Wand Labs ile Microsoft akıllı ev uygulamalarına da erişim sağlayacak. Böylece örneğin, Wand üzerinde bir sohbet sırasında eve davet edilen arkadaşlar, Wand sohbeti üzerinden ev sahibinin Nest uygulamasına erişip, evin veya kalacağı odanın sıcaklığını kendi istediği dereceye göre ayarlayabilecek.

Satın almanın maddi boyutu henüz açıklanmadı ancak Microsoft detay açıkladıkça bu bilgilerin de ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>