Microsoft Windows 10 güvenliğini kolaylaştırıyor

0

Microsoft güvenlik konusunda kullanıcıların işini kolaylaştırmak adına Defender Güvenlik Merkezi’nin devreye alınacağını duyurdu. Yeni özellik ile birlikte antivirüs, tarayıcı kontrolleri ve uygulama ayarlarını tek bir pencerede hızlı bir bakış ile görülebilecek.

Ortalama bir kullanıcı için PC güvenliğini sağlamak çok kolay değil. Özelikle güvenlik noktasında temel bilgileri olmayan kişilerin kısa sürede mağdur duruma düşmesi mümkün. Bu nedenle Microsoft, Windows Defender Güvenlik Merkezi’ni Nisan ayında gelecek Windows 10 Creators Güncelleştirmesinin bir parçası olarak tanıtarak, güvenlik noktasında kullanıcılara kolaylık sağlayacağını duyurdu. Yeni sistem sayesinde koruma, performans ve daha pek çok önemli konuda ayarlar ve mevcut durumu tek ekrandan takip edebilmek mümkün olacak. Üstelik Microsoft’un bu konudaki en önemli amacı bilgisayarın sürekli güvenli olduğunun takip edilmesi ve güvenliğin önemsenmesi.

Microsoft Defender Security Center ekran görüntüsü

Yukarıda yer alan görselde de görülebileceği gibi bir bakışta beş farklı konuda kontrol sağlanabiliyor. Bu 5 madde ise şöyle açıklanabilir;

  1. Virüs ve tehdit koruması

Bu bölümde Windows Defender ya da üçüncü taraf uygulamaların kullanıldığı bilgisayarın güvenlik durumu kontrol edilebilir.

  1. Cihaz performans ve sağlığı

Bu bölümde ise bilgisayar için güncellemeler, sürücüler, depolama kapasitesi ve pil ömrü gibi bilgiler görülebilir. Üstelik temiz bir Windows kurulumu yapılması gibi desteklere de bu pencere üzerinden erişilebilir.

  1. Firewall ve ağ koruması

Ağ sorunlarını görmenizi ve bunlarla ilgili sorunları gidermeniz noktasında bu bölüm oldukça faydalı araçlara sahip.

  1. Uygulama ve tarayıcı kontrolü

Potansiyel kötü amaçlı siteler, tanınmayan uygulamalar ve dosyalara karşı uyarı veren alan, bilgisayar güvenliği için en önemli bölümlerden birisi.

  1. Aile ayarları

Çocuklarınızın çevrimiçi etkinliklerine ilişkin raporları kontrol edebileceğiniz ve görebileceğiniz alandır.

Windows Defender Güvenlik Merkezi ve diğer birçok yeni özellikler, belirtildiği gibi bu yılın Nisan ayında gelecek. İşletim sistemine yönelik Windows’un pek çok yeniliğini içerecek güncellemeler ile Windows 10 çok daha güçlü bir hale gelecek.

Hazırlanan tanıtım ise şöyle;

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>