Microsoft Windows 10’u Echo ile rekabete sokacak

0

Akıllı ev asistanlarının yakın geleceğin en önemli teknoloji ürünleri olacağını artık tüm teknoloji dünyası kabul etti. İnsanların evinde otururken sesli komut vererek akıllı ev özelliklerine, elektronik cihazlara müdahale edebilmesini, web’de arama yapabilmesini, sipariş verebilmesini mümkün kılan akıllı ev asistanları, şimdiden sadece ABD’de 60 milyondan fazla insan tarafından kullanılıyor.

Apple, iOS uygulaması Siri’yi Echo’ya rakip bir asistana dönüştürmeye çalışırken Microsoft da Windows 10’u Echo’ya rakip bir platform haline dönüştürmek için yoğun olarak çalışıyor.

Microsoft HomeHub

Microsoft’un HomeHub adını verdiği yeni yapay zeka platformu, Echo kadar Google’ın Home ürününe de rakip olacak. Yazılım devi HomeHub ile bir Windows 10 PC’yi, tüm aile bireylerini ayrı ayrı tanıyabilen ve onları randevuları, işleri hakkında bilgilendiren, akıllı ev cihazlarını kontrol edebilen, sesli komutlarla web’de sörf yapmaya imkan veren, yine sesli komutla sipariş alabilen bir asistana çevirebilecek.

Amazon da Microsoft’un yeni ürünü ile rekabet edebilmek için dokunmatik ekranı bulunan bir Echo ürününü henüz tanıtmışken yakın gelecekteki akıllı ev asistanları konusunda Microsoft’un en avantajlı şirket olabileceği beklentisi yükseliyor zira halihazırda PC’ler sayesinde tüm evlerde bulunan Windows’un bir yapay zekalı asistan hizmetine dönüştürülmesiyle Echo veya Google Home’un ikinci plana atılabilmesi riski bulunuyor.

Microsoft ise Windows 10’u bir akıllı asistan olarak konumlandıracağı HomeHub servisini 2017’nin Eylül ayındaki lansmana yetiştirmeye çalışıyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>