Techinside Google News
Techinside Google News

Windows 11’e AI destekli asistan geliyor

Windows 11'in akıllı asistanı Windows Copilot, Haziran'da Windows 11 için çıkış yapacak ve beraberinde Windows'a bir dizi başka AI iyileştirmesi de gelecek
- Advertisement -

Windows 11’in akıllı asistanı Windows Copilot, Haziran’da Windows 11 için çıkış yapacak ve beraberinde Windows’a bir dizi başka AI iyileştirmesi de gelecek

Microsoft, Windows 10 ile birlikte başlattığı Cortana asistanını sonlandırdıktan sekiz yıl sonra, Windows Copilot, Windows 11’e bir AI asistanı getiriyor. Windows Copilot, Haziran’da, Microsoft’un Build geliştirici konferansında bu hafta duyuracağı şekilde, Windows 11 için bir önizleme olarak çıkış yapıyor. Bu, Windows Copilot’un muhtemelen sonbaharda yeni bir özellik sürümü için ön hazırlık yapmasını sağlıyor, ancak Microsoft, yeni özelliğin ne zaman yayınlanacağını henüz açıklama gerçekleşmedi.

AI’nın Microsoft’ta öncelikli bir konu haline gelmesi sürpriz olmuyor. Ancak, Microsoft, AI’ı ilk olarak Bing Chat ile bir web hizmeti olarak kullanıcılarına tanıttı, Edge Copilot’ta AI’ı entegre etti, daha sonra Microsoft 365 Copilot aracılığıyla Office uygulamaları gibi Word, Excel ve Teams’e uyarladı ve daha sonra Edge’e taşıyor. Windows Copilot, daha çok son özellik gibi görünüyor, Bing Chat’in AI kişiliği muhtemelen daha çok gerçekçi bir asistan lehine azaltıyor. Microsoft, gaz pedalını yere kadar basarken, temel Windows hizmetleri ve uygulamalarına daha fazla AI entegre olacağını görülüyor.

“Windows Copilot’un tanıtımıyla birlikte Windows, AI yardımını merkezileştiren ilk PC platformu olacak” diye belirtti Microsoft, Microsoft Build konferansının başladığı sırada yer alıyor. “Bing Chat ve birinci ve üçüncü taraf eklentileriyle birlikte, kullanıcılar fikirlerini hayata geçirmeye, karmaşık projeleri tamamlamaya ve çok sayıda uygulama bulmak, başlatmak ve çalıştırmak için enerji harcamak yerine işbirliği yapmaya odaklanabilirler.”

Microsoft, Bing Chat’i Windows 11’e entegre etmeyi başardı, ancak biraz aldatıcı gibi görünüyor. Windows 11 artık Windows 11 arama kutusunda Bing Chat’e bir kısayol içeriyor, ancak bu sadece Bing.com web sitesine bir bağlantı olup Microsoft Edge’i açıyor. Öte yandan, Windows Copilot çok daha fazla bir verimlilik asistanı gibi görünüyor. “Windows Copilot, bir kullanıcının herhangi bir uygulamasının yanında sürekli kalacak şekilde bir yan panelde yerleştirilebilir, her ne yapıyorlarsa yapsınlar yardım sağlamaya her zaman orada olabiliyor. Windows 10, işletim sisteminin bir parçası olarak Cortana ile piyasaya sürülüyor, komuta üzerine e-postalar yazdı, hatırlatmalar ayarladı ve e-postaları okunuyor.

Mağaza ve daha fazlasında AI Tahmin edebileceğiniz gibi, Microsoft AI çabalarında sadece Windows ile durmuyor. Windows Mağazası, en iyi AI deneyimlerinin bir “AI merkezi” ile alıyor. Microsoft, her giriş için aranabilir anahtar kelimeler oluşturmak için AI’yi bile kullanacak ve kullanıcı incelemelerinin kapsamlı bir yorumunu sağlamak için AI destekli özetleme özelliklerini kullanıyor.

Microsoft, Bing’in de kullandığı ChatGPT temeli üzerinde OpenAI tarafından geliştirilen AI destekli chat servisi ChatGPT’den ipuçları alıyor. ChatGPT, zaten web’de gezinme (Bing’in yaptığı) ve eklentileri kullanma (ChatGPT’nin yerine getirdiği ve Bing’in henüz yapmadığı) planlarını duyurdu.

Her iki platformu da iyileştirmek için, OpenAI ve Microsoft, her iki şirketin de üçüncü taraf gelişiminden faydalanabilmesi için ortak bir eklenti formatını kullanmayı kabul ediyor. Microsoft, Microsoft 365 Copilot için de eklentiler üzerinde çalışıyor ve Build’de Atlassian, Adobe, ServiceNow, Thomson Reuters ve daha fazlasından yaklaşık 50’nin çalışmada olduğunu ve “binlercesinin” daha geleceğini duyuracak, Yusuf Mehdi, Microsoft modern yaşam, arama ve cihazlar kurumsal başkan yardımcısı açıkladı. OpenAI’nin ChatGPT’si de, web’de gezinmek için arama motoru olarak Bing’i kullanacağını söyledi. Unutmayın, şimdiye kadar, AI sohbet botları 2021’e kadar eğitildi ve daha güncel bilgi istediğinizde bunu size hatırlatacaktı. ChatGPT’ye Bing’in eklenmesi, eklentiler ve Windows Copilot ile birlikte, AI’nın durumu hızla ilerliyor, AI temellerinin modern çağa taşındığını görmeye başlıyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir