Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft, Windows Insider MVP programını sonlandırıyor!

Microsoft, yıl sonunda durdurulması planlanan Windows Insider MVP programını şimdiden sonlandırmaya karar verdi.

Bir Microsoft sözcüsü “Microsoft genelinde MVP tarzı programları birleştirmek amacıyla, Windows Insider MVP Programını 31 Aralık 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kullanımdan kaldırmaya karar verdik.” açıklamasını yaptı.

Mevcut tüm Windows Insider MVP’lerimiz, bizimle ağ kurmaya ve küresel olarak diğer birçok Microsoft MVP’yle etkileşime girmeye devam etmek için benzer avantajlara ve fırsatlara sahip olan Microsoft MVP Programına katılmak üzere aday gösterilecek.

- Advertisement -

Değişiklik, Microsoft içindeki önemli yeniden yapılanmanın hemen ardından geldi. Eski Windows ve Cihazlar yöneticisi Panos Panay, Eylül ayında aniden istifa etti ve Windows Insider MVP programının sona ermesinin de bununla bağlantılı bir sonuç olduğu şüphesinden kaçınmak zor.

Panay’ın 2020’den bu yana Microsoft’ta yönettiği Windows+Cihazlar bölümündeki maliyet kesintileri nedeniyle hayal kırıklığına uğradığı ve şu anda Amazon’da Cihazlar ve Hizmetler işini yürüttüğü anlaşıldı.

İsminin gizli kalması kaydıyla konuşan bir Microsoft MVP’si , Microsoft’un “değerli bir tüketici kaynağı” olarak tanımladıkları şeyi kapatmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Şunları eklediler: “Microsoft’un amiral gemisi ürününün artık etrafında bir MVP topluluğunun olmaması üzücü.

Windows Insider MVP’leri genellikle Microsoft ürünlerinin meraklılarıdır ve sadakatleri nedeniyle mühendislik ekiplerine erişim, Visual Studio Enterprise ve Office 365 gibi ürünlere ücretsiz aboneliklerin yanı sıra bazı avantajlar ile ödüllendirilirler.

Bu gıpta ile bakılan statüye ulaşmak için adaylığın başka bir MVP’den veya bir Microsoft çalışanından gelmesi gerekiyor. Daha sonra bir uygulama incelenir ve Microsoft ile ilgili her şeye yeterli tutkuyu gösteren kişiler onaylanıyor.

Microsoft, kullanıcıların şirket yazılımının yayın öncesi sürümleriyle oynayabileceği çok sayıda Insider programına sahip. Bunu ücretsiz test uzmanlarından oluşan bir ordu olarak düşünün. MVP’ler de benzer şekilde ücretsiz oynuyor, bilgelik ve tavsiye vermek için şirketin forumlarını sık sık kullanıyorlar; böylece Microsoft’u aynı şeyi yapması için birini işe almak zorunda kalmaktan kurtarıyorlar.

Windows Insider programı, türünün en eski projelerinden biri ve yakın zamanda dokuzuncu yıldönümünü kutladı. Önce Gabriel Aul’un, ardından Dona Sarkar’ın yönettiği program artık Amanda Legowski tarafından yönetiliyor. Son yıllarda üyelerin Windows 11 döneminde test edilecek heyecan verici özelliklerin eksikliğinden şikayet etmesiyle oldukça bocaladı.

Her ne kadar Windows Insider programı herhangi bir yere gidecek gibi görünmese de (ve Microsoft’un daha geniş ücretsiz test uzmanları ordusunu korumak istediğinden eminiz), Windows Insider MVP statüsünden vazgeçmek endişe verici bir işaret. Sadakat ödülleri çok az uyarıyla iptal edilebilirse şirket, kullanıcılarla doğrudan ilgilenmek zorunda kalabilir. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir