Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft yapay zeka düzenlemesine dikkat çekti

Microsoft yapay zeka düzenlemesindeki gerekliliğe dikkat çekti. Microsoft da bu alandaki çalışmalardan endişe duyuyor.
- Advertisement -

Microsoft yapay zeka düzenlemesindeki gerekliliğe dikkat çekti. Microsoft da bu alandaki çalışmalardan endişe duyuyor.

Yapay zeka sohbet robotları ve ChatGPT’nin yetenekleri büyük ölçüde merak ve korkuya neden oluyor. Ancak ilginç bir şekilde, Microsoft bile artık hükümetleri harekete geçmeye ve işler tehlikeli bir şekilde kontrolden çıkmadan önce yapay zekayı düzenlemeye çağırıyor.

İtiraz; Microsoft, Adobe, Dropbox, IBM ve Zoom dahil olmak üzere çok sayıda iş yazılımı şirketini temsil eden bir ticaret grubu olan BSA tarafından yapıldı. CNBC’ye göre grup, ABD hükümetinin yapay zeka kullanımını yöneten kuralları ulusal gizlilik mevzuatına entegre etmesini savunuyor.

Yapay zekanın kontrol altına alınması gerekiyor

Daha spesifik olarak, BSA’nın argümanının dört ana ilkesi var. Bunlar; Kongre’nin şirketlerin yapay zekanın potansiyel etkisini belirlemesi gerektiğinde açıkça belirtmesi gerektiği ve bu gereksinimlerin, Kongre’nin de tanımlaması gereken “sonuçsal kararlara” yol açtığında bu gereksinimlerin yürürlüğe girmesi gerektiği iddialarını içeriyor. BSA ayrıca, Kongre’nin mevcut bir federal kurumu kullanarak şirket uyumunu sağlaması gerektiğini ve risk yönetimi programlarının geliştirilmesinin, yüksek riskli yapay zeka ile uğraşan herhangi bir şirket için bir gereklilik olması gerektiğini belirtiyor.

BSA’da ABD hükümet ilişkileri başkan yardımcısı Craig Albright: “Kongre’nin bu yasayı geçirmesini isteyen bir endüstri grubuyuz, dolayısıyla bu fırsata daha fazla dikkat çekmeye çalışıyoruz. Olabileceği ya da olması gerektiği kadar ilgi görmediğini düşünüyoruz” dedi. BSA, henüz yasalaşmamış iki partili bir yasa tasarısı olan Amerikan Veri Gizliliği ve Koruma Yasası’nın, AI düzenlemesi konusundaki fikirlerini düzenlemek için doğru yasa olduğuna inanıyor. Ticaret grubu, tasarıyı ilk kez sunan organ olan House Energy and Commerce Committee ile görüşleri hakkında zaten temasa geçti.

BSA, AI kötüye kullanımına karşı daha sert korkulukları savunan ilk kurum değil. Mart 2023’te bir grup önde gelen teknoloji lideri, yapay zeka şirketlerini GPT-4’ten daha gelişmiş herhangi bir şey üzerindeki araştırmayı durdurmaya çağırdı. Grup bunun gerekli olduğunu, “insan-rekabet zekasına sahip yapay zeka sistemlerinin toplum ve insanlık için derin riskler oluşturabileceğini” ve toplumun genel olarak yapay zeka gelişiminin medeniyetin geleceği için ne anlama gelebileceğini anlaması gerektiğini belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir