Microsoft yapay zeka için Maluuba’yı aldı

0

Microsoft yapay zeka çalışmalarını desteklemek adına uzun zamandan beri firma bünyeisnde önmeli çalışmalara imza atarken yeni bir satın alma duyurusu yapıldı. Yapay zeka ve derin öğrenme alanında faaliyet gösteren Maluuba için satına alma işlemlerini tamamlayan Microosft, firmayı aynı şekilde yönetecek ve Microsoft bünyesinde çalışmaların devam etmesini sağlayacak.

Microsoft Yapay Zeka Daha Da Akıllanacak!

Microsoft, yaptığı bu satın alma ile birlikte kendi servislerini de geliştirme şansı elde edecek. Özellikle Cortana’ya yönelik önemli geliştirmelerin yapılması bekleniyor. Microsoft blog sayfası üzerinden satın alma ilgili bilgilendirmeyi yapsa da henüz satın almanın bedeli öğrenilmedi.

Maluuba Tarihi

2011 tarihinde kurulan Maluuba, Sam Pasupalak ve Kaheer Suleman’ın ortaklığı ile oluştu.yapay zeka ve derin öğrenme noktasında önemli çalışmalar yapan firma özellikle Yoshua Bengio’nun danışmanlığa getirilmesinin ardından altın dönemini yaşamaya başladı. Öyle ki Microsoft dahi bu satın alma sonrasında Yoshua Bengio’nun Microsoft’a danışman olarak atandığını duyurdu.

2011 yılında kurulmasına rağmen sadece 1 yıl sonra Samsung Ventures’tan 2 milyon dolar yatırım almayı başaran firma, bu maddi güç sayesinde çok daha etkin bir şekilde çalışmalarını sürdürme fırsatı elde etmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>