Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft, yapay zekanın düzenlenmesi için faaliyete geçiyor

Microsoft, OpenAI ve Google, yapay zeka için düzenlemeler ve denetimlerin oluşturulmasını talep ediyor
- Advertisement -

Microsoft, OpenAI ve Google, yapay zeka için düzenlemeler ve denetimlerin oluşturulmasını talep ediyor. Microsoft’un Başkan Yardımcısı ve Başkanı Brad Smith, Washington, DC’de bazı Kongre üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı bir konuşmada “hukukun üstünlüğü ve demokrasiye bağlılık, teknolojiyi olması gerektiği yerde tutmuştur” diyerek, yapay zeka (AI) için de aynı şeyin geçerli olması gerektiğini belirtti. Microsoft’un yapay zekayı düzenlemek için “mavi baskı” planının bir parçası olarak, acil durumlarda algoritmaların hızla durdurulmasına yarayan “yapay zeka devre kesicilerinin” zorunlu kılınması da bulunuyor.

Smith ayrıca, federal kurumların yapay zeka araçlarıyla uğraşırken Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün (NIST) risk yönetimi çerçevesini takip etmelerini gerektiren bir başkanlık emri çıkarması ve imzalaması için Başkan Biden’a güçlü bir şekilde istekte bulundu. Microsoft da NIST’in yönergelerine uyacağını ve şeffaflık için yıllık bir yapay zeka raporu yayınlayacağını taahhüt etti.

Yapay zekayı düzenlemek yeni bir kuruluşa ihtiyaç var

Microsoft’un düzenlemeler için çağrısı, OpenAI ve Google’ın benzer açıklamalarının ardından geldi. OpenAI CEO’su Sam Altman, yapay zekayı düzenlemek için bir “yeni kuruluş” gerektiğini ifade etti ve model denetimlerinin “bağımsız olarak” yapılmasını önerdi. Ancak Altman, şirketin yeni politikalara katılmaması durumunda OpenAI’nın Avrupa Birliği’nden çekilme olasılığını da dile getirdi. Google ve Alphabet’in CEO Başkanı Kent Walker ise “hükümet, şirketler, üniversiteler ve daha fazlası arasında geniş tabanlı çabalara” vurgu yaparak teknolojik atılımların geniş çapta faydalara dönüşmesini ve risklerin azaltılmasını istedi.

Yapay zeka ile ilgili endişeler, sektörün önde gelen isimlerinden eski Google Başkan Yardımcısı Geoffrey Hinton gibi insanların uyarılarda bulunarak veya geliştirme süreçlerinden uzaklaşarak tepki göstermesine yol açtı.

Microsoft, OpenAI ve Google gibi teknoloji şirketlerinin yapay zekanın düzenlenmesi ve denetlenmesi için çağrı yapmaları, bu hızla ilerleyen alanda sağlam bir yönetim ve denetim ihtiyacının farkında olduklarını gösteriyor. Bu şirketler, yapay zekanın uygun bir şekilde yönetilmesi için özel bir ajans oluşturulmasını talep ederek bu alandaki gelişmelerin toplumun ve demokrasinin değerlerine uygun şekilde ilerlemesini hedefliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir