Microsoft yeni bir PC devrimi peşinde

0

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, Toronto’daki iş ortakları toplantısında, şirketin yeni politikası hakkında çok önemli ipuçları verdi.

Facebook’un Messenger platformunda kullandığı chatbot’ları örnek gösteren Satya Nadella, bu tür botların bilgisayar kullanımında bir devrim yaratacağının altını çizdi ve Microsoft’un bu alanda yazılım geliştirecek firmalara destek vereceğini vurguladı.

Chatbotların her tür platformda, insanların dijital dünya ile etkileşimini devrimsel düzeyde değiştirebilecek bir gelişme olduğunun tespitini de yapan Satya Nadella, bilişim platformlarının yakın gelecekte chatbotlar üzerinden kullanılacak arayüzlere dönüşeceği öngörüsünü de paylaştı. Bu chatbotları geliştirmek için gerekli alt yapı ve araçları sağlayacak olan Microsoft aynı zamanda dijital asistan Cortana’yı, da chatbot geliştiricilerin hizmetine sunacak.

“Servis platformu olarak sohbet” kavramını da dile getiren Nadella böylece artık Messenger, Skype, WhatsApp gibi platformların chatbot’lar üzerinden çok önemli ticari platformlara dönüşeceğini hatırlattı. Chatbot’lar yakın gelecekte sadece mesaj platformlarında değil Amazon Echo, Google Home gibi akıllı cihazlar, PC’ler, tabletler ve akıllı telefonlarda da büyük rol oynayacaklar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>