Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft, yeni Windows 10 cihazlarıyla şov yaptı

Microsoft, yeni Surface, Lumia ve Microsoft Band cihazlarını New York’ta tanıttı. Surface Book ile dizüstünü yeniden tanımlayan Microsoft, Windows 10 cihazlarında yeni bir çağ açıyor.
- Advertisement -

surface bookMicrosoft, yeni Surface, Lumia ve Microsoft Band cihazlarını New York’ta tanıttı. Oturumların hızlı ve güvenli şekilde açılmasını sağlayan Windows Hello1, Windows 10 cihazlarını birer kişisel asistana dönüştüren yeni Cortana2, Surface üzerinde iyileştirilmiş dokunma ve kalem özelliği ve yeni Lumia 950 ve 950 XL telefonların kişisel bilgisayar gibi çalışmasına imkân veren Continuum gibi yeni Windows 10 deneyimlerini içeren cihazlar ile mobilite yeni bir aşamaya yükseliyor.

110 milyon cihaz Windows 10 kullanıyor

Halen dünya çapında 110 milyon cihazdan kullanılan Windows 10, aynı dönem bazında Windows 7’nin üç katına varan yükseltme oranı ile tarihin en hızlı başlangıcını yaptı. Microsoft, 1,25 milyarın üzerinde ziyaretin gerçekleştirildiği Windows Store’da Windows 10 için aralarında Box, Facebook, Instagram, Candy Crush Soda Saga, Flipagram, Uber ve diğerlerinin de bulunduğu tamamen yeni evrensel uygulamaların da çıkışını duyurdu. Bu uygulamalar, yeni Microsoft cihazlarında bulunacak olan mevcut Windows 10 deneyimlerini daha da zenginleştiriyor.

“Gerek Windows 10 gerekse yeni Microsoft cihazları ile yepyeni büyülü deneyimlerin tam merkezinde olacaksınız” diyen Microsoft CEO’su Satya Nadella, “İnsanları Windows’a ihtiyaç duymaktan Windows’u seçmeye ve nihayetinde de Windows’u sevmeye doğru taşıyoruz. Bu cihazlar tüm Windows ekosistemi için daha da fazla coşku ve fırsat yaratmayı vaat ediyor” diye ekledi.

Surface dizüstünü yeniden tanımlıyor

Microsoft, yüksek doğruluk ve hassasiyette kalem ve dokunma desteğine sahip, güçlü, yüksek performanslı yeni dizüstü bilgisayarı Surface Book ile dizüstü bilgisayarı yeniden tanımlıyor.

Ultra ince Surface Book, 6. Nesil Intel Core i5 ve Core i7 işlemcilerin etkileyici gücünü 12 saate kadar çıkan pil ömrü ile birleştiriyor. İyileştirilmiş gecikme ve uzaklık açısı ile yüksek kontrastlı bir 267 dpi ekrana sahip olan 13.5 inçlik optik laminasyonlu PixelSense Ekran sadece güzel bir görünüşe sahip olmakla kalmıyor; aynı zamanda üzerinde doğal ve akıcı bir şekilde yazı yazılmasına da imkan veriyor. Yerinden çıkartılabilen ekran, üzerinde çizim yapılabilen, not alınabilen ve Microsoft Edge gibi Windows programlarından yararlanılabilen bir not panosu olarak da kullanılabiliyor. İsteğe bağlı ayrık GPU, Surface Book’un kusursuz video düzenleme, hızlı gerçekleme veya sarmalayıcı oyun için donanım ivmeli grafiklerin tam gücünden yararlanabilmesine imkan veriyor.

Dizüstünüzün yerine geçebilen tablet Surface Pro 4

Microsoft aynı zamanda dizüstü bilgisayarın yerine geçebilecek en ince, en hafif ve en güçlü tablet Surface Pro 4’ü de tanıttı. Sadece 8,4 mm kalınlığında olan cihaz, şaşırtıcı 12.3 inçlik PixelSense Ekran’ı ve 6. Nesil Intel Core m, Core i5 ve Core i7 işlemcileri ile öğrencilerden profesyonellere kadar herkesin yolda da daha fazlasını yapabilmesine imkan veriyor. Surface Pro 4 sadece Surface Pro 3’ten yüzde 30 daha güçlü olmakla kalmıyor, aynı zamanda daha sessiz çalışması, daha az ısınması ve dokuz saate varan pil ömrü ile daha yüksek tasarruf da sağlıyor.

Yeni Surface Pro 4 Type Cover6 klavyeli kılıf ise hızlı ve akıcı yazım için tuşlar arasında en uygun aralıkların bırakıldığı, yeniden tasarlanan mekanik klavyesi ile Surface Pro 4’ü anında tabletten laptopa dönüştürüyor. Surface Pro 3 ile geriye uyumlu olan yeni Surface Pro 4 Type Cover klavyeli kılıf; isteğe bağlı parmak izi okuyucusu ile Windows Hello’nun rahatlığını ve şirketlerin kullandığı düzeyde güvenlik sunan isteğe bağlı parmak izi okuyucuya da sahip. Yeniden tasarlanan ve 1.024 adet basınç hassasiyet düzeyi bulunan Surface Pen, bir ucundaki hassas mürekkep ve diğer ucundaki silgi ile belgeleri yazmanıza, çizmenize ve işaretlemenize izin veriyor.

7 Ekim’den itibaren belirli pazarlarda ön sipariş verilebilecek olan Surface Book, Surface Pro 4 ve yeni aksesuarlar 26 Ekim’den itibaren Kanada ve Birleşik Devletler’de, sonrasında da diğer pazarlarda satın alınabilecek.

Lumia telefonlar Windows 10’un gücünü gözler önüne seriyor

Ilk Windows 10 Lumia telefonları olan Lumia 950 ve Lumia 950 XL’in de tantan Microsoft, bu iki amiral gemisi ürün ile cep telefonu alanındaki iddiasını daha da güçlendirmiş oldu. Gitgide daha çok insanın gün boyu birden fazla cihaz kullanmasıyla Windows 10 ister kişisel bilgisayar olsun, ister tablet, isterse de yeni telefonlar, bir cihazdan diğerine pürüzsüz ve verimli geçişe imkan veren tanıdık ve tutarlı bir deneyimsağlıyor. Yeni Microsoft Display Dock ile daha da geliştirilen telefonlara yönelik Continuum özelliği ile, telefonu bir monitöre bağlayarak verimlilik ve eğlence tadını büyük ekran üzerinde sunuyor. Bu aksesuar ile kişisel bilgisayarınız haline gelen akıllı telefonunuzla ister Microsoft Office gibi Windows 10 uygulamalarını bir klavye ve fare ekleyebilip kullanabilir, isterniz de gelen çağrılara bakabilir veya diğer işlerinizi yapabilirsiniz. 20 megapiksel, üçlü LED doğal flaşa ve 4K video kayıt özelliğine sahip en son nesil PureView kameraları ile Lumia 950 ve Lumia 950 XL en zorlu koşullarda dahi daha hızlı odaklama ve daha net fotoğraf ve videolar çekmenize imkan veriyor.

Lumia ailesinin bir diğer yeni üyesi ise, Microsoft’un Windows 10 ile çalışan 4G LTE akıllı telefonu Lumia 550 oldu. Erişilebilir fiyat, tavizsiz kalite ve özel Microsoft hizmetlerine değer veren kullanıcılara hitap eden Lumia 550, süper hızlı internet, ultra yüksek LTE hızlarına sahip en son Qualcomm Snapdragon dört çekirdekli işlemci ve en iyi Microsoft hizmetlerini kullanıcılara sunuyor olacak.

Formunuza Microsoft Band 2 ile kavuşun

Microsoft aynı zamanda daha sağlıklı yaşamaya yardımcı olmak üzere tasarlanan en son giyilebilir fiziksel etkinlik cihazı Microsoft Band 2’nin çıkışını da duyurdu. Yeni Microsoft Band’in sahip olduğu kavisli ekran cihazın daha da rahat giyilmesini sağlarken Cortana8 ise tek bir düğmeye dokunarak metin iletilerini cevaplamanıza veya anımsatıcıyı ayarlamanıza imkan veriyor. Sürekli optik kalp atış hızı ölçer ve tümleşik GPS’e sahip olan akıllı bileklik, yakılan kalorileri, derin egzersiz ve uyku kalitesini takip ettiği gibi –artık çıkılan kat sayısını da kaydediyor- tüm bunları iki güne varan pil ömrü ile yapıyor. iOS ve Android cihazlar için özel bir uygulama olan ve bir Web Panosu üzerinden evrensel bir Windows uygulaması olarak temin edilebilen Microsoft Health ise kullanıcıların sağlık hedeflerini belirlemesine ve pratik içgörüler almasına imkan veriyor. 6 Ekim’de seçili pazarlardan ön siparişi verilebilecek olan Microsoft Band 2, 30 Ekim’de ABD’de, ardından diğer pazarlarda satışa çıkacak.

holoGeliştiriciler için Microsoft HoloLens geliyor

Windows 10 ile çalışan Microsoft HoloLens dünyanın hiçbir şekilde bağlı olmayan ilk holografik bilgisayarı. İster eğitim için olsun, ister tasarım, ister sağlık hizmetleri, isterse de eğlence, HoloLens başka hiçbir cihaz veya platformda mümkün olmayan yenilikçi deneyimler yaratıyor. 7 Ekim’den itibaren başvuruları alınmaya başlanan Microsoft HoloLens Development Edition’a 2016’nın ilk çeyreğinde kullanıcılar sahip olabilecek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir