Microsoft yüz tanıma için regülasyon istiyor

0

Yüz tanıma teknolojisi hızla yaygınlaşıyor. Çin tüm vatandaşlarının biyometrik yüz verilerini toplayarak ülkede kimin nerede olduğunu anı anına takip edebiliyor. Avrupa ve ABD’nin büyük hava limanlarında yüz tanıma teknolojileri çoktan hizmete girdi. Sosyal medya uygulamaları ise yüz tanıma teknolojilerini on yıl önce kullanıma soktular ama mahremiyet endişeleri yüzünden çıkan tartışmalar yüzünden uygulamaları şimdilik kaldırdılar.

Microsoft bastırıyor

Yazılım devi Microsoft ise artık kaçınılmaz olan bu teknolojinin kullanımını yasalarla bir düzene oturtmak istiyor.

Microsoft’un yöneticisi Brad Smith, bugün yayınladığı blog yazısında ABD kongresini yüz tanıma teknolojisinin kullanımı konusunda yasa yapmaya ve bu teknolojileri regüle etmeye çağırdı.

Öte yandan ABD’de yüz tanıma teknolojisinin kullanımı, Çin’in aksine, büyük tepki topluyor. Sivil toplum örgütleri ve hatta yüz tanıma teknolojileri geliştiren teknoloji devlerinin çalışanları bile bu teknolojinin yaygın kullanıma girmesini, kişilik hakları açısından zararlı görüyorlar ve özellikle polisin yüz tanıma teknolojilerini kullanmasını istemiyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>