Microsoft ZeniMax’i satın alacak mı?

0

Microsoft ZeniMax

Oyun sektörüne yönelik satın alımlarıyla dikkat çeken Microsoft, yeni görüşmeler yapıyor. Microsoft ZeniMax’i satın alabilir.

Microsoft ZeniMax’i 7.5 milyar dolara satın alabilir

Oyun sektöründe bütçesel anlamda yaşanan büyüme, birçok teknoloji devinin bu alana yönelmesine neden oluyor. Video oyunları geliştirme konusunda bir hayli başarılı olan ZeniMax Media, Microsoft’un radarına girmiş durumda.

Daha önce ZeniMax’i satın almak istediğini duyuran Microsoft’un bu satın alma için 7.5 milyar dolarlık bütçe ayırdığı belirtiliyor. ZeniMax ise Microsoft’un bu teklifini Avrupa Komisyonu’na sunmuş durumda. Eğer komisyondan onay gelirse, Microsoft çok büyük ihtimalle ZeniMax’i bünyesine katmış olacak.

Avrupa Komisyonu Microsoft’un bu yaklaşımının rekabeti önleyici olup olmadığı yönünde incelemeler yapacak. Hatta uygunsuz bir durum görülürse, soruşturma başlatma yetkisi de bulunacak.

Doom, The Elder Scrolls ve Fallout gibi oyunlarla bilinen ZeniMax Media, Microsoft bünyesine katılırsa çok büyük bir anlaşma imzalanmış olacak. 2020 yılında Xbox satışlarıyla güçlenen Microsoft, bu alanda önemli bir adım daha atmış olacak.

Ayrıca satın alma gerçekleşirse, ZeniMax’teki yaklaşık 2 bin çalışan da Microsoft bünyesine katılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>