Microsoft’a rüşvet cezası

0

Yazılım devi Macaristan’da rüşvet dağıtırken yakalandı, ABD’de uzlaşmaya gitti

Microsoft’a rüşvet suçlamalarından 25 milyon dolar ceza verildi. Şirket bu cezayı Macaristan’daki yasadışı faaliyetlerinden dolayı ödeyecek. Bu cezanın 16,56 milyon doları ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na (SEC) ve 8,75 milyon doları da ABD Adalet Bakanlığı’na gidecek.

Rüşvet meselesinin ayrıntılarına baktığımızda şu tablo karşımıza çıkıyor: Microsoft’un Macaristan’daki yönetici ve çalışanları, şirketin ABD’deki merkez ofisine devlet ihalelerinini kazanabilmek için fahiş indirim yapacaklarını bildiriyor. Onay gelmesi üzerine satış işlemi gerçekleştiriliyor. Fakat alınan bu indirimin müşteriye yanstılmadığı ve rüşvet ile diğer yolsuzluk çalışmalarında kullanıldığı ortaya çıkıyor.

İki yıl rüşvet dağıttılar

Rüşvet hadisesinin patlak vermesi Rüşvetin Önlenmesi ve Yabancı Ülkelerde Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu’na (Foreign Corrupt Practices Act-FCPA) muhalefet anlamına geliyor. Microsoft Macaristan ofisinin verdiği rüşvetler 2013-2015 yıllarına dayanıyor. FCPA, SEC mevzuatına tabi olan şirketlerin tüm dünyadaki iştirakleri, görevlileri, yöneticileri, çalışanları ve acentelerinin kamu görevlilerine rüşvet, hediye ya da değerli herhangi bir şey vermesi veya almasını yasaklıyor.

Rüşvet mahkemeye gitmedi, Microsoft uzlaştı

Microsoft, Macaristan’daki rüşvetin mahkemeye taşınmaması için Adalet Bakanlığı ile uzlaşmaya gitti ve 25 milyon doları aşan cezayı ödemeye razı oldu. Olay mahkemeye taşınsaydı, Microsoft’a verilecek cezanın 25 milyon dolardan çok daha fazla olacağı belirtiliyor.

Microsoft dört çalışanı işten çıkardı, dört bayinin sözleşmesini bitirdi

Olayın çözüme kavuşmasının ardından bir açıklama yapan Microsoft Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Brad Smith, Macaristan’daki rüşvet meselesinin ardından iç soruşturmalarını yürüttüklerini bildirdi. Smith, soruşturma sonucu dört Microsoft çalışanını işten çıkardıklarını ve dört bayileri ile sözleşmelerini sonlandırdıklarını belirtti.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>