Microsoft’ta üst düzey atama

0

Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Burak Gökmen
Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Burak Gökmen

Microsoft Grubunda başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken ve üst yönetimde önemli pozisyonlar üstlenen Türk yöneticilerin sayısı hızla artıyor. Son olarak Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Tüketici Kanalları Genel Müdürü Burak Gökmen, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Satış, Pazarlama ve Servis Grubu Başkan Yardımcısı görevine atandı. Gökmen, yeni görevi kapsamında Türkiye de dahil olmak üzere üç kıtada 1.5 milyar kişinin yaşadığı 79 ülkenin yönetiminden sorumlu olacak. Bu atamayla Burak Gökmen, Microsoft Grubunda uzun bir aradan sonra Başkan Yardımcılığı seviyesine yükselen ilk Türk yönetici oldu.

2011 yılında Microsoft Ortadoğu ve Afrika Tüketici Kanalları Genel Müdürü görevini üstlenen Gökmen, bu görevinde Microsoft’un cihaz üreticileri, perakendeciler, telekom operatörleri ve kanal iş ortakları ile olan işlerinden sorumlu olarak 1 milyar doların üzerinde bir ciro yönetti. Gökmen ve ekibi, Microsoft ürünlerinin ve yazılımlarının yerel ve bölgesel pazarda yaygınlaşmasından sorumlu oldu, perakende işinde yeni pazarlara girilmesine öncülük etti ve bu bu dönemde gelirlerin iki katın üzerinde artmasını sağladı.

Gökmen, yeni görevi kapsamında bölgede faaliyet gösteren kurumlarla yakın çalışarak, şirketlerin teknoloji ile daha esnek, daha dinamik, daha hızlı ve güçlü olmasına liderlik edecek. Burak Gökmen yeni görevi ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Microsoft olarak ‘önce bulut, önce mobil’ stratejisi kapsamında üretkenliği yeniden tanımladığımız yeni bir dönem içerisindeyiz. Bireylerin ve kurumların gündelik hayatlarında verimliliğe odaklanarak, onlara katmadeğer sağlayacak, kısıtlı zamanlarında daha fazlasını yapmalarına olanak sağlayacak inovatif çözümlere yatırım yapıyoruz. Bu doğrultuda, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi daha da yaygınlaştırmak için önümüzde çok değerli fırsatlar olduğuna inanıyorum. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi, sahip olduğu yüksek potansiyel ve büyüme hızı ile Microsoft’un uzun yıllardır faaliyet gösterdiği ve yatırım yaptığı bölgeler arasında yer alıyor. Bu bağlamda, bilgi birikimimizi ve inovasyon gücümüzü kullanarak, bireyleri ve kurumları uçtan uca en yeni teknolojiler ile donatmaya, toplumların iktisadi kalkınması için Ortadoğu ve Afrika pazarında dijital dönüşüme liderlik etmeye devam edeceğiz.”

İş dünyasında 25 senelik tecrübesi bulunan Burak Gökmen, 2000-2007 senelerinde Borusan Telekom’da CEO’luk görevini üstlendi. Gökmen, 1995-2000 yılları arasında stratejik yönetim danışmanlığı şirketi Bain and Company’nin Boston, İstanbul ve Tel Aviv ofislerinde çalıştı.

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Gökmen ayrıca Michigan Üniversitesi’nde Elektronik Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve Harvard Üniversitesi’nde MBA derecelerini tamamladı. Gökmen, İstanbul’da ikamet etmeye devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>