Microsoft’tan Azure için güvenlik atılımı

0

Microsoft, bulut hizmeti Azure‘u güçlendirmeye devam ediyor. Yeni eklenen güvenlik anahtarı bankası ile bulut işyükünü ve daha geniş sanal makineler ile Docker sanallaştırma tabanlı işyüklerini çok daha güvenli bir ortamda yürütüyor.

Microsoft’tan Corey Sanders yaptığı açıklamada, halen bulut bazlı çözümleri basit ve uygun bütçeli formda sürdürüyoruz” şeklinde konuşuyor. Sanders küçük bir de ekleme yapıyor, “Şirketler yeni ölçeklenebilir uygulamalar yazabilirken, bulut da onlarla birlikte hareket edecek”.

Azure Key Vault sayesinde organizasyonlar verileri güvenlik altına almak ve şifreleri saklamak için, şifreleme anahtarlarını depolayabilecekleri bir platforma kavuşmuş oluyor. Günümüz donanım güvenlik modülleri ise bu içeriği saklarken yönetim esnasında sıkıntı yaşatabiliyor, yüksek veri trafiğinde aksamalara neden olabiliyor.

Yeni hizmet, ekstra trafik akışı sözkonusu olduğunda ölçeklenebilir yapısı sebebiyle birkaç dakika içerisinde yeni veri bankaları ve şifre anahtarlarını talep gelen merkeze yönlendirebiliyor.

Hizmet anahtarları Amerikan hükümetinin FIPS (Federal Information Processing Standart) kurallarına uygun olarak 140-2 seviye 2 şifreleme yöntemini kullanıyor.

Azure Key Vault halihazıra ön sürümüyle Amerika’nın belli bölgeleri, Avrupa ve Asya’da denemeye açıldı. Diğer bölgeler ise kısa bir süre içerisinde bu servise kavuşacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>