Microsoft’tan Çin için özel Windows 10

0

Microsoft, Çin’deki varlığını koruyabilmek için, Çin’e özel yeni bir Windows 10 geliştirmek zorunda kaldı. 

Windows’un içinde bulunan ve kullanıcıları gözlemleyen, casusluk yapan modüllerden rahatsız olan Çin, bu nedenle Windows 10’un Çin’de kullanılmasını yasakladı. Ayrıca Microsoft’a tekel soruşturmaları açan, şirketin ayağını Çin’den kesecek uygulamalara giden hükumet sonunda Microsoft’a istediğini yaptırdı.

Çin’in telekomünikasyon üst kuru ile iş birliği yapmak zorunda kalan Microsoft, onların gözetiminde yeni bir Windows 10 geliştirdi. İçinde, kullanıcıları gözetlemeyi sağlayan Telemetry modülü olmayan ve Microsoft’un casusluk yapmasını sağlayan bütün özellikleri devre dışı bırakılmış şekilde tasarlanan yeni Windows 10 yakında Çin pazarına sunulacak. Çinşi şirketlerin, dış dünya ile iletişim kurarken ihtiyaç duyduğu Windows, böylece yeniden milyarlarca dolar ihracat ve ithalat yapan Çin ofislerinde yerini alacak.

Öte yandan Çin aynı zamanda kendi milli işletim sistemini geliştirmek için de çalışma yapıyor ancak Linux tabanlı bu sistemin ortaya çıkmasına henüz vakit var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>