Microsoft’un bulut gelirleri katlandı

0

Çeyrek rapor sonuçları açıklanmaya başladıkça, teknoloji dünyasındaki gidişatın yönü de ortaya çıkıyor. En çok merak edilen ikinci çeyrek raporlarından biri Microsoft’a aitti ve dün açıklanan rapor, beklendiği gibi, Azure bulut servisinin, Microsoft’un geleceğinde çok önemli olduğunu ortaya çıkardı.

İkinci çeyrek raporuna göre, Microsoft’un Akıllı Bulut çözümlerindeki gelirleri, bir önceki yıla oranla %7 artarken, sadece Azure servisinin geliri tek başına %102 artarak rekora koştu. Elbette Azure’un başarısının arkasında önemli işbirlikleri de var. HPE ile ortaklığı bulunan Azure, HPE’nin kurduğu tüm sunucularda standart olarak yer alıyor.

Öte yandan Microsoft, büyük umutlarla ve milyar dolarlar ödeyerek giriştiği mobil sektörde kan kaybetmeye devam ediyor. Şirketin mobil departmanının gelirleri, geçen yıla oranla %71 oranında düşmüş bulunuyor ki bu sürpriz değil, Satya Nadella yönetimindeki Microsoft kurmayları, özellikle 2016’da mobil cihaz/telefon sektöründen uzaklaşacaklarını ve sadece çok üst seviye birkaç telefon ve tablet modeli ile var olacaklarını açıklamışlardı.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>