Microsoft’un kurucu ismi Paul Allen hayatını kaybetti

0

Paul Allen hayatını kaybetti

Bill Gates ile birlikte Microsoft’un kurucu isimlerinden biri olan Paul Allen hayatını kaybetti. Kansere yenik düşen Paul Allen, yaşamı boyunca teknolojiye yön veren isimlerden biri oldu.

Paul Allen hayatını kaybetti

1953 doğumlu olan Paul Allen, küçük yaşlardan itibaren programlama ve yazılıma merak duymaktaydı. Lise yıllarında Bill Gatesi ile tanışan Allen, gizli bir şekilde okulundaki bilgisayar laboratuvarını kullanmaktaydı. Hatta  bir dönem laboratuvara girme yasağı bile almıştı.

Paul Allen da birçok yenilikçi girişimci gibi piyasaya atılmak için üniversite eğitimini yarıda bırakan isimlerden biri oldu. 1975 yılında Bill Gates ile Microsoft’u kurmak için Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini bıraktı.

1983 yılında erken yaşta kansere yakalanan Allen şirketten ayrıldı. Microsoft’un hisselerinin yüzde 40’ının sahibi olan Paul Allen, farklı teknoloji şirketleri ve NFL futbol takımını kurdu. 2099 yılında kanseri atlattığı duyurulan Allen, son dönemde tekrar kansere yakalandı ve 15 Ekim’de hayatını kaybetti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>