Microsoft’un önceliği yapay zeka

0

Microsoft, yeni dönem finansal raporlarını açıklarken, yapay zekanın artık birincil önceliği olduğunun da altını çizdi. Daha önce mobil ve bulut odaklı bir politika izleyen şirket, bu iki önceliğin yerine artık resmen yapay zekayı yerleştirmiş bulunuyor.

Geçen yıl yapılan politika açıklamasında mobil ve bulut odaklı bir çalışma yapacaklarını vurgulayan Microsoft bu yıl yatırımcılarına yaptıkları açıklamada, önceliklerinin akıllı bulut ve yapay zeka olarak değiştiğini belirtti.

Microsoft için bu önemli bir değişim anlamına geliyor zira 2014’te şirketin başına gelen yeni CEO Satya Nadella neredeyse her konuşmasında şirketin “mobile-first, cloud-first” politikasına atıfta bulunurken, yapay zeka alanındaki hızlı gelişime artık karşı koyamayacağını o da kabul etmiş görünüyor. Dolayısıyla bundan sonra Nadella’ın konuşmalarında AI-first ifadesini daha çok duyacağız.

Öte yandan Microsoft’un bulutu geri plana atması da beklenmiyor zira bulut servisleri şirketin en büyük gelir kaynakları arasına yükselmiş durumda. Ancak yazılım devinin bulutu yapay zeka servisleriyle birleştirerek akıllı bulut hizmetleri sunacağı düşünülüyor. Bunların arasında, Echo’ya rakip olacak akıllı asistan Cortana’nın da olması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>