Microsoft’un popüler fontu Pakistan liderini yaktı

0

Pakistan’ın başbakanı Navaz Şerif, politik liderlerin usulsüzlük ve rüşvet gibi kaynaklarla elde ettikleri paraları gösteren Panama Belgeleri skandalında en ağır darbeyi alan devlet liderlerinden biriydi. Navaz Şerif hakkında Panama Belgeleri’nde yer alan bilgiler nedeniyle ülkede açılan soruşturma ise tüm Şerif ailesinin savunma yapmak amacıyla seferber olmasına neden olmuştu.

Ailenin hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu, Navaz Şerif’in masum olduğunu gösteren “kanıtları” içeren belge ise şimdi başbakanın başını yaktı.

Kanıtlar arasında Navaz Şerif’in 2004 yılında yaptığı yazışmaları gösteren kağıtların fotoğrafları da yer alırken, bu yazışmaların Microsoft’un standart fontlarından Calibri ile yapılmış olması dikkatlerden kaçmadı. Ancak ne var ki Calibri fontu 2006 yılında tasarlanmış ve ilk defa 2007 yılında kullanıma girmişti. Böylece Şerif ailesinin sahte belge oluşturduğu ortaya çıkarken, bu tartışma şimdi Pakistan kadar dünyanın da gündemine taşınmak üzere. Öyle görünüyor ki, teknoloji çağında suçların izini silmek artık eskisi kadar kolay değil.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>