Mikro robotlar kanserle savaşacak

0

Robotların dünyayı yok edeceği, insanları köleleştireceği, termnitörlerin sokakta insanları avlayacağına dair korkunç gelecek senaryoları bir yana, şimdilik yapay zekalı bu mekanik yaratıkların insanların hayatını kurtarabileceği ve yaşam standartlarını yükseltebileceği fazlaca fırsat bulunuyor. 

Bunlardan biri de kanserle savaşta kullanılacak mikro robotlar.

Bilim insanlarının çalışmaları, yakın tarihte insan bedenine enjekte edilecek mikro roboların damarlar yoluyla kanser hücreletine ulaşıp kanserli dokuları yok edeceği ve vücutta kanserin yayılmasını engelleyeceğini gösteriyor.

Bir şırıngada milyonlarca robot

Biohibrids olarak adlandırılan bu mikro robotlar, bir hücre boyutundan büyük değiller. Dolayısıyla, bir şırınga içinde milyonlarcasını insan vücuduna enjekte etmek mümkün ve önceden programlanmış bu robotların tek amacı, vücuttaki kanser hücrelerini bulup yok etmek. Görevleri bittiğinde ise zamanla eriyerek vücuttan atılacaklar.

Bilim dünyasında bu konuda farklı görüşler de bulunuyor.

Hong Kong’daki Çin Üniversitesi profesörlerinden Li Zhang da bu konuda araştırma yapan bir bilim insanı ve Zhang’a göre, çok yakın gelecekte bu robotları üretmek mümkün olacak. Robotların üretimi ise küçük mikro robotları inşaa ederek değil, bu görevleri icra edecek akıllı materyaller geliştirerek mümkün olacak. Bir diğer deyişler, belli materyallerin moleküllerini dizayn ederek, kanser hücrelerini eritecek yeni bir madde üretmek mümkün olacak. Bu madde insan vücuduna enjekte edildiğinde kanser hücrelerini tanıyacak ve hücrelere yapışıp onları eritecek. Böylece kanser hastalığı tarihe kavuşmuş olacak. 

Manchester Üniversitesi’nden Profesör Kostas Kostarelos ise bu tür mikro robotların bilim dünyasının en büyü hayali olduğunu ve yeni teknolojik gelişmeler ışığında mümkün olacak akıllı mikro robotların insanlara ölümsüzlük sağlamasının bile mümkün olduğunun altını çiziyor.

Herhangi bir kaza, yaralanma anında vücuttaki koruyu robotların derhal yaralanmış bölgeye akın ettiğini, kanamayı durdurduğunu, yarayı diktiğini düşünün… Elon Musk bu konuda hemfikir olmayabilir ama robotlar insanların hayatını da kurtaracak gibi görünüyor.