Mikro yönetim düşkünü müsünüz?

0

Accountemps tarafından gerçekleştirilen bir araştırma çalışmasına göre çalışanların yüzde 59’u kariyerleri boyunca bir mikro yönetici ile birlikte çalıştıklarını belirtmişler. Bu yüzde 59’luk kesimin yüzde 68’i mikro yöneticilerin morallerini düşürdüğünü ve yüzde 55’i bu yaklaşımın verimliliklerini etkilediğini belirtmiş.

Peki, mikro yönetici denildiğinde aklımıza ne gelmesi lazım?

Bu sorunun kişiden kişiye farklı cevapları olabilir ancak Google’da bir arama yaparak gelen ilk sonuç sayfasına gittiğimizde Savaş Şakar tarafından kaleme alınmış bir tanım ile karşılaşıyoruz. Bu tanıma göre aşağıdaki sorulara cevap vererek mir mikro yönetici olup olmadığınızı anlayabilirsiniz;

  • Birine bir iş verdiğinizde güçlü bir şekilde nasıl yapılacağını anlatma ya da mutlaka yapılanı onaylama ihtiyacı duyuyor musunuz?
  • Herkesin neyi ne kadar yaptığından emin olduğunuzu ve düşüncelerinizi onlara belli etmediğinizi düşünüyor musunuz?
  • Yapıcı bir müdahale yapmadan önce sürekli işleri sorguluyor musunuz? Hatalara karşı durumu tam olarak kayvrayamamanıza rağmen tepkisel yaklaşıyor musunuz?
  • Size gönderilen bir şeyleri, sizin onayınız gerekmesine rağmen sürekli erteliyor ve geciktiriyor musunuz?

İşte bu soruların bir yada birden fazlasına evet diyorsanız bir mikro yöneticisiniz demektir.

Accountemps tarafından hazırlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>