Milyarderler paraya nasıl bakıyor?

0

ABD’de bir gün milyarder olma hayali ile her gün yeni startuplar kuruluyor. Ancak bu girişimlerin çok azı milyar dolar seviyesine ulaşabiliyor. Milyar dolarlara ulaşabilen iş adamları ise dünya çapında ün ve şöhrete de erişiyorlar. Peki dolar milyarderlerinin paraya bakış açısı nedir? İşte dünyanın ünlü milyarderlerinden bazılarının, farklı zamanlarda, farklı röportajlarda, para hakkında dile getirdikleri ilginç yorumları.

Mark Zuckerberg / Facebook’un kurucusu

“Amacım asla bir şirket yaratmak değildi ancak birçok insan bunu yanlış yorumluyor; sanki parayı ya da kar etmeyi umursamıyormuşum gibi düşünülüyor. Aslında sadece bir şirket kurmak benim için bir şey ifade etmiyor. Benim hedefim, dünyada gerçekten büyük değişim yaratacak bir yapı inşaa etmekti.”

Evan Spiegel / Snapchat’in kurucusu

“Dünyada böyle bir iş kurabilen çok az insan var ve bunu satmak sadece kısa vadeli bir kazanç sağlayacaktır, bu da benim ilgimi çekmiyor.” (Şirketini neden Facebook’a satmadığı sorusunun cevabı olarak…)

Larry Page / Google’ın kurucusu

“Eğer derdimiz para olsaydı, şirketi yıllar önce satmış ve kendimizi plajlara atmış olurduk.”

Jeff Bezos / Amazon’un kurucusu

“Tüm diğer kısıtlamalar gibi tutumluluk da insanı innovasyona yönlendirir. Dar bir kutudan çıkmanın tek yolu kendinize bir çıkı yolu geliştirmektir.”

Sergey Brin / Google’ın kurucusu

Her zaman paranın mutluluk getirmediğini söylerler. Bense zihnimin bir köşesinde hep paranın birazcık da olsa mutluluk sağlayacağına inandım ama sonunda gördüm ki, gerçekten de mutluluk getirmiyormuş.

Jack Ma / Alibaba’nın kurucusu

Bugün para kazanmak çok basit bit iş, ancak topluma karşı sorumluyken ve dünyayı daha iyi bir yer yapma hedefiyle büyük paralar kazanmak son derece zor bir iş.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>