Milyarlarca PC ve telefonda Meltdown ve Spectre kabusu

0

Teknoloji dünyası çok büyük bir kabusun eşiğinde olabilir. ABD’de devlet destekli bir güvenlik kurumu, bugüne kadar üretilmiş neredeyse her işlemcide çok tehlikeli iki açık bulduğunu duyurdu. Meltdown ve Spectre ismi verilen açıklar sayesinde saldırganlar cihazlara ulaşabiliyor, tüm şifreleri okuyabiliyor, tüm verilere ulaşabiliyor.

Bütün bilişim cihazları çöp mü olacak?

Güvenlik kurumuna göre sorunun çözümü ancak işlemcilerin değişimi ile mümkün olabilir. Dolayısıyla bu açıktan etkilenen işlemcilere sahip tüm cihazlar artık ya güvenlik riskiyle çalışmak ya da çöpe gitmek durumunda. Ancak aynı güvenlik kurumu daha sonra ifadesini değiştirip, bir yazılım güncellemesinin de sorunu çözmek için yeterli olacağını açıkladı.

Sorundan etkilenen sistemler arasında PC’ler, telefonlar, tabletler ve bulut bilişim sunucuları da yer alıyor. Sorunlu işlemciler ise Intel, AMD ve ARM işlemcileri olarak özetleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>