Minority Report gerçek mi oluyor?

0

İngiliz polisi, nerede, ne zaman, kimin suç işleyebileceğine dair tahminde bulunacak bir yapay zeka uygulamasını teste hazırlanıyor.

Başrolünü Tom Cruise’ın oynadığı Minority Report isimli filmde de işlenen bu konu böylece gerçeğe bir adım daha yaklaşmış bulunuyor.

İngiltere’nin Durham kentinde uygulanacak testte, polis departmanı daha önce suça karışmış kişilerin tekrar nerede ve ne zaman saldırı düzenleyebileceğine dair yapay zekadan tahminler alacak. Böylece o süre zarfında şüpheliyi göz altına alarak suçun işlenmesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

Suçluların tekrar suç işlemesi engellenecek

Harm Assessment Risk Tool (HART) adını alan yapay zeka, şüphelilerin tekrar saldırıya geçme ihtimallerini düşük, orta ve yüksek olarak üç farklı seviyede değerlendiriyor. Polis departmanına göre bu yeni sistem birkaç ay içinde testlere başlayacak ve sene sonu gelmeden ülkedeki tüm polis istasyonlarında hizmete girecek.

Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Dr. Geoffrey Barnes tarafından geliştirilen yapay zeka eğer tutarlı sonuçlar verecek olursa, dünya Minority Report filmindeki gibi, suçların önceden tahmin edildiği bir döneme girmiş olacak. Anack Minority Report filminde güvenlik güçleri suçları önceden tahmin etmek için yapay zekayı değil, psişik güçlere sahip kahinleri kullanıyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>