Minority Report gerçek mi oluyor?

0

Tom Cruise’ın başrolünde oynadığı 2002 yapımı sinema filmi Minority Report’a konu olan “polislerin suçu önceden tahmin etmesi” konsepti, Chicago’da gerçek olabilir. ABD’de her sene 3000 kişinin silahlı saldırıya uğradığı, suç oranının en yüksek olduğu şehri Chicago, şehrin ünlü çetelerini engellemek için yeni bir yöntem deniyor.

Büyük veriyi analiz ederek gerçekleşebilecek silahlı çatışmalara dair tahminler oluşturmaya çalışacak olan Chicago polis departmanı böylece 2,7 milyon insanın yaşadığı şehri daha güvenli bir yere dönüştürmek istiyor.

Büyük veriyi analiz ederken insanların suç geçmişini, eğitimini, ırkını, gelir durumunu, mesleğini, oturduğu adresi ve diğer değişkenleri de göz önüne alacak olan polis, birbiri ile husumeti olabilecek bireyleri veya oluşabilecek husumetleri tespit etmeye çalışacak. Böylece, hangi grupların birbirine karşı bilendiğini önceden bilen polis birimlerinin ilgili kişileri izlemeye alarak, silahlı saldırılar düzenlemelerini ve şiddet olayları yaratmalarını önlemeleri mümkün olacak.

Polis departmanının elinde ayrıca şehirde çetelerle ilişkisi olan 1400 kişinin ismi de bulunuyor ve veri analizi sırasında bu 1400 şüpheli öncelikli olarak incelenecek. 2016 yılında bu 1400 kişinin %70’nin silahlı saldırılara karışması veya silahlı saldırıya uğraması da listenin başarılı bir şekilde oluşturulduğunu kanıtlıyor. Ayrıca sadece geçen hafta bu listedeki 114 kişi, yine silahlı saldırı nedeniyle tutuklanmış bulunuyor. Polis ayrıca büyük veri dışında şehir halkının şikayetlerini ve uyarılarını da bu analizlere dahil edecek. Polis şefi, bu yeni sistemle polisin işini robotlara, yazılımlara bırakmadıklarını aksine polise yardımcı olacak yeni bir silah yarattıklarını da dile getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>