MIT kalabalığın içinde hareket edebilen robot geliştirdi

0

Son birkaç yıl içinde Robot teknolojileri konusunda sayısız önemli gelişme yaşandı ancak bu gelişmelere rağmen, robotların günlük hayatta otonom olarak hareket edip kalabalıkların arasına karışması halen mümkün değil çünkü bu robotların bir insana çarpmayacağı ve bu kazalarda birini yaralamayacağı garantisi verilemiyor. Öyle ki, restoranlardan eve yemek siparişi götüren tekerlekli akıllı robotlar bile olabildiğince yavaş hızlarda hareket ederek kimseye çarpmayacağından emin olarak ilerlemek durumunda kalıyor.

MIT şimdi bu problemi geride bırakacak bir çözüm üretmiş olabilir. MIT’in geliştirdiği yeni robot, kalabalıklar içinde son derece hassas hareketler yaparak kendini insanlarla çarpışmaktan koruyabiliyor. Bu robot ayrıca, kalabalıkların içindeki sosyal normaları da takip edebiliyor. Yolun ne tarafından yürümesi gerektiğini, nereden karşıya geçmesi gerektiğini, yaşlı insanların hareket kabiliyetinin kısıtlı olduğunu ve onlara özellikle yol vermesi gerektiğini biliyor.

MIT’in robotu bu yetenekleri sayesinde kalabalık bir kaldırımda, son derece hızlı hareket edip kendini kalabalığın akışına bırakabiliyor. Bu teknolojinin gelişerek yaygınlaşması halinde artık robotları caddelerde, kaldırımlarda, sosyal alanlarda görmeye başlayabileceğiz. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>