MIT’ten yeni 3D yazıcı teknolojisi

0

Screen+Shot+2015-08-24+at+1.55.14+PM[1]3D yazıcılar, teknolojinin önemli nimetlerinden biri. Hala emekleme sürecinde olan teknolojinin yaygınlaşmasıyla ticaretin, mal sirkulasylonunun ve lojistik hizmetlerin büyük bir değişim göstermesi bekleniyor.

Ancak teknolojinin bir handikabı var: Mevcut 3D yazıcılar sadece tek bir materyal üzerinden baskı yapabiliyor. MIT, şimdi bu handikabı kırabilmek için önemli bir eşiği atlamışa benziyor.

MIT laboratuvarlarında geliştirilen yeni 3D yazıcı, aynı anda 10 farklı materyali birleştirerek 3D tasarımları gerçeğe dönüştürebiliyor. Mevcut teknolojiyle, 250 bin dolar fiyat seviyesindeki gelişmiş endüstriyel 3D yazıcılar en fazla 3 farklı materyali birleştirebiliyor.

MIT’in Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (CSAIL) bölümünde geliştirilen yeni yazıcı merkezi bir bilgisayar tarafından kontrol ediliyor ve 40 micron çözünürlüğünde hassasiyetle baskı yapabiliyor. MIT’in henüz prototip aşamasındaki yeni yazıcısı, bilim insanlarına ve tasarımcılara yeni ve daha gelişmiş 3D baskı imkanı sunacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>