Mobbing’le karşı karşıya kaldığınızda susmayın

0

Küçük düşürücü, taciz içeren, ulaşılması zor hedef ve proje vererek yıldırmaya yönelik yaklaşımlar olarak bilinen Mobbing, Türkiye’de de artık çok iyi biliniyor. Yasayla desteklenmesi doğrultusunda Türkiye’de güncel ve bilinir bir nokta haline gelen Mobbing için dava süreçleri bile oluşuyor.

Mobbing’le karşılaşan bir çalışanın sessiz kalmayıp olayı bir üstüne veya yetkili merciye rapor etmesi gerektiğini vurgulayan Hugent İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, sürecin uzaması ve devam etmesi durumunda psikolojik destek alınıp ilerleyen süreçte mahkemede delil olarak sunulabileceğini belirtiyor.

Mobbing’e göz yuman şirketlerin olumsuz algılanması riski olduğunu belirten Taşkaya: “Mobbing’in uzun süre devam etmesi ve örgüt yönetiminin bunu hoş görmesi, desteklemesi ya da teşvik etmesi, kurumun bir parçası olarak algılanmasına, piyasa repütasyonunun düşmesine ve hukuki süreçlerle karşı karşıya kalınmasına sebep olabilir”  diyor.

Konuya yönelik hukuki altyapı ve örnek uygulamalar ile ilgili seminer ve bilgilendirme toplantıları düzenlendiğine dikkat çeken Taşkaya: “Bilinç seviyesinin artırılmasına yönelik sosyal medya üzerinden de çalışmalar yürütülüyor” diyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>