Mobil alışveriş hızla yükseliyor

0

kataskevi-eshop-noizeshop-phoneMobil ticaret dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşıyor. Hepsiburada.com’un verilerine göre tüketiciler özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde online alışverişlerini mobil uygulama ve mobil site üzerinden yapmayı tercih ediyor.

Hepsiburada.com’un araştırmasına göre mobil alışveriş trendi her ay bir önceki aya göre yükseliş gösterirken, özellikle hafta sonlarında internet sitesi üzerinden yapılan alışverişler ile yarışmaya başladı. Bazı günlerde mobil alışverişin, internet sitesi üzerinden yapılan alışverişleri geride bırakması dikkat çekti. Son bir yılda hepsiburada.com’un mobil uygulamaları ve mobil sitesindeki ziyaret trafiği ise 2,5 katına çıktı. Gelinen son noktada hafta sonu ve tatil günlerinde hepsiburada.com trafiğinin %62’si, siparişlerin ise %51’i mobil site ve mobil uygulama üzerinden gerçekleşiyor.

 

Araştırmaya göre, mobil uygulama ve mobil site üzerinden en çok satılan ürünler ise süpermarket ürünleri; yapı market, bahçe ürünleri; kozmetik ve kişisel bakım ürünleri; spor outdoor ürünleri ve telefonlar olarak sıralanıyor.

En çok mobil alışverişin yapıldığı ilk üç il, İstanbul (%36), Ankara (%21) ve İzmir (%10) olurken, tüketicilerin mobil alışveriş işlemleri, öğlen 12.00-14.00 saatleri arasında ve akşam 21.00-23.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>