Mobil geniş bant abone sayısı yüzde 21 artacak

1

Nokia Networks; gelecekteki zorluklar ve fırsatlar için hazır olduğunu vurgulamak üzere 2014 yılı Müşteri Kazanma ve Elde Tutma Raporu’nun önemli bulgularını paylaştı.  Ayrıca; mobil geniş bant veri trafiğindeki artışı yönetmek için en ileri çözümleri ve hizmetlerini tanıttı.

Abonelerin uygulamalara yönelik ilgisi bugüne kadar görülen en yüksek seviyelere çıktı. Nokia‘nın 2014 yılı Müşteri Kazanma ve Elde Tutma Araştırma Raporu’na göre, gelişmiş ülkelerdeki yoğun/aktif kullanıcıların oranı, 2013’e göre yüzde 8’lik bir artışla yüzde 75’e ulaştı. Bu kullanıcılar mobil cihazlarını web tarama, görüntülü görüşme, finansal işlemler ve dosya yüklemek/indirmek için düzenli olarak kullanıyorlar.

Rapor bulgularına göre; müşteri sadakati daha yüksek olan mobil operatörler ağ performansı, hizmet kalitesi ve müşteri ilişkileri açılarından rakiplerine göre daha iyi performans gösteriyorlar. Aynı zamanda, bulgular tüm dünyadaki kullanıcıların yüzde 40’ının gelecek 12 ay içinde operatörlerini değiştirmeyi düşündüğünün altını çiziyor. Bu durum operatörler için ciddi endişe yaratıyor. Bu senaryo dikkate alındığında, akıllı telefon merkezli dünyamızda müşteri sadakatinin anahtarını ses ve veri kalitesi elinde tutuyor.

Maliyet ve faturalama da abone hareketlerine etki eden önemli etkenler. Küresel ortalamaya kıyasla, gelişmiş ülkelerde müşteri ilişkileri performansının, abonenin elde tutulması üzerindeki etkisi çok büyük.

Bu eğilimleri dikkate alarak kablosuz veri trafiğindeki muazzam artışı yönetmek ve müşteri sadakatini korumak üzere operatörlere yardımcı olan çözümleri ve hizmetleri göstermek için Nokia Networks, İnovasyon Günleri etkinliğini organize etti. 2020 yılı itibariyle, mobil geniş bant ağlarının günlük olarak kişi başına 1 gigabaytlık kişiselleştirilmiş veriyi sağlayabilmesi gerekmektedir. Nokia Networks bu hedefe ulaşmak üzere operatörlere sağladığı imkanları ve bu konudaki çalışmalarını etkinlikte vurguladı.

Toplantıda konuşan Nokia Networks Türkiye Ülke Direktörü Murat Kırçuval; “2014-2018 yılları arasında Türkiye’nin mobil geniş bant abone sayısının yüzde 21 oranında artması beklenmektedir. Mobil geniş bantta inovasyonlarımız, müşteri deneyimi yönetimimiz ve küresel hizmetlerimizle, Nokia Networks kablosuz ağlarda yaklaşmakta olan büyük veri artışı ile başa çıkmak konusunda ülkemizin operatörlerine yardımcı olmak için her açıdan hazırdır” dedi.

Yorumlar

  1. Yaş gruplarının tasfiyesi hız kazanmaya başladı. [Nesil geçişleri] Bunu reklamlardaki temalardan rahat gözlemliyoruz. Madem ki gençleşiyoruz ve geçişler hızlandı, her yıl ilköğretime en az 1 milyon öğrenci katılıyor; mobil yüzdemiz artıyor. Nokia’nın tespit rakamı bir tuhaf duruyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>